Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2016.06.03

Czwarta edycja projektu Wschód Kultury

30 maja 2016 r. w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie odbyła się konferencja prezentująca czwartą edycję kulturalnego projektu Wschód Kultury. W konferencji wzięli udział prof. Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marek Mutor - Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, Tadeusz Ferenc - Prezydent Miasta Rzeszowa, Krzysztof Żuk - Prezydent Miasta Lublina oraz Robert Jóźwiak, Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku.

 

Wschód Kultury to projekt cenny dla kształtowania się kultur narodowych i obywatelskich, jest przykładem zaangażowania różnych sektorów, instytucji kultury, samorządów, organizacji pozarządowych. Celem Wschodu Kultury jest wymiana doświadczeń na polu kultury oraz ukazanie wspólnych korzeni kulturowych wschodnich regionów Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego - mówił na konferencji prof. Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wschód Kultury jest wydarzeniem, gdzie najpełniej spotyka się wschód z zachodem. To doskonała okazja, aby poznać kulturę wschodnich regionów Polski, ale także naszych partnerów nie tylko ze wschodu - powiedział Marek Mutor, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

 

Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury jest najważniejszym, najbardziej oczekiwanym wydarzeniem kulturalnym w Rzeszowie. Weźmie w nim udział ponad 150 artystów z 10 krajów: Ukrainy, Armenii, Mołdawii, Białorusi, Rosji, Litwy, Wielkiej Brytanii, Gruzji, Holandii i Polski. Program imprezy składa się z 20 rozbudowanych projektów z różnych dziedzin kultury i sztuki, w ramach których odbędzie się 40 różnorodnych co do treści wydarzeń, przygotowanych przez instytucje miejskie, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne. Każdy z proponowanych projektów cechuje partnerstwo z twórcami zza wschodniej granicy, w szczególności z Ukrainy - powiedział Tadeusz Ferenc, Prezydent Rzeszowa.

 

Tegoroczny Wschód Kultury zainauguruje w Rzeszowie Europejski Stadion Kultury (23-26 czerwca). Gwiazdą Koncertu Głównego na Stadionie Miejskim w Rzeszowie będzie zespół Within Temptation. Podczas koncertu zagrają międzynarodowe duety, na gości czeka unikatowa propozycja muzyczna w połączeniu z ciekawą oprawą wizualną. Usłyszymy: Natalię Nykiel i Golden Parazyth z Litwy, Dawida Kwiatkowskiego i The Hardkiss z Ukrainy, Skubasa i Jono McCleery z Wielkiej Brytanii oraz Sarsę i Green Room & Dato Lomidze z Gruzji. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Within Temptation, z którym w ramach kolektywu wystąpi Piotr Rogucki. Wydarzenie otworzy Kortez wraz z zespołem. W ofercie muzycznej Europejskiego Stadionu Kultury m.in.: koncert ukraińskiej artystki Jamali, zwyciężczyni Eurowizji 2016, koncert Art Celebration, podczas którego na scenie pojawi się m.in.: Michał Urbaniak, a swoje autorskie utwory z akompaniamentem zespołu i z aranżacjami napisanymi specjalnie na tę okazję przez Zbigniewa Jakubka wykonają Te-Tris, Eskaubei i Ten Typ Mes. Art Color Ballet zaprezentuje spektakl Preludium Słowiańskie, sięgający do korzeni kultury Słowian,
o muzyczną stronę wydarzenia zadba grupa WATAHA The Slavic Drummers oraz grupa wokalna STROJONE.
W ofercie teatralnej festiwalu m.in.: spektakl Sławomira Mrożka „Emigranci”, spektakl „Romantyzm – nowe oczyszczenie” przygotowany przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej. W programie wystawy „Marzenia artysty”, mająca charakter otwartej konstrukcji „domu dla sztuki”, „Popamiątki”, „Portrety”, „Edik” oraz interaktywne „Słowiańskie Bestie”. Propozycją dla miłośników fotografii będą warsztaty z wykorzystania techniki mokrego kolodionu „Zapisane na szkle” w Galerii Nierzeczywistej oraz wystawa grafiki studentów Ukraińskiej Akademii Poligraficznej. W filmowej ofercie prezentacja filmów krótkometrażowych KISFF (Kiev International Short Film Festival – Ukraina). Bogaty program festiwalu uzupełni Battle of South - turniej tańca break dance, na który zostali zaproszeni artyści z krajów Partnerstwa Wschodniego. Muzycznym, teatralnym i filmowym propozycjom festiwalu towarzyszyć będą warsztaty, wystawy spotkania z artystami oraz projekty dla dzieci. 

W realizację programu festiwalu, proponując niezwykle ciekawe projekty, zaangażowane są także miejskie instytucje kultury, takie jak Teatr Maska, Muzeum Dobranocek, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Biuro Wystaw Artystycznych, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, Rzeszowski Dom Kultury.

 

Wschód Kultury – Inne Brzmienia w Lublinie to nasze wydarzenie sztandarowe, festiwal z kompleksową ofertą, która przyciąga zarówno turystów jak i mieszkańców. Wschód Kultury buduje partnerskie relacje pomiędzy instytucjami kultury i samorządem. Tworząc koalicję trzech miast oraz miast partnerskich ze Wschodu, buduje pomost ułatwiający artystom z krajów Partnerstwa Wschodniego wchodzenie w obszar działań w Europie
oraz tworzenie więzi i możliwość wymiany doświadczeń -
powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Lublina.

 

W Lublinie od 6 do 10 lipca odbędzie się Wschód Kultury - Inne Brzmienia Art&Music Festival. Jednym z kluczowych założeń festiwalu jest prezentacja najbardziej oryginalnych twórców i nurtów w światowej muzyce oraz poszukiwanie pewnego wyjątkowego pierwiastka sprawiającego, że artyści stają się zjawiskami, a brzmienia – dźwiękową rewolucją, która popycha świat muzyki ku nowym, inspirującym obszarom. Podczas tegorocznej edycji festiwalu jedyny raz w Polsce zagrają Shibusashirazu Orchestra, Tortoise, UK Subs czy Easy Star All Stars.  W tym roku swoją prezentację podczas festiwalu będzie miał również słynny niemiecki label Staubgold, w programie występ Markusa Detmerema, Kammerflimmer Kollektief oraz trio Aksak, w składzie: Jaki Liebezeit, Holger Mertin i Jozef Suchy. Na festiwalu pojawią się zespoły zjawiskowe, oryginalne i wymykające się standardowym klasyfikacjom. Takim przykładem jest bez wątpienia szalona szwedzka załoga z Diablo Swing Orchestra, Finowie z Have You Ever Seen The Jane Fonda Aerobic VHS? oraz łotewski kwartet Carnival Youth. Podczas Festiwalu nie może też zabraknąć znakomitej reprezentacji artystów z Polski, zagrają Kazik Staszewski z Kwartetem ProForma, Łona i Webber, Kwadrofonik, a także dwa projekty będące potwierdzeniem doskonałej kondycji polskiej sceny eksperymentalnej - Innercity Ensemble oraz dowodzona przez Marcina „Emitera” Dymitera - Flora Quartet. Podczas nadchodzącej edycji na innobrzmieniowych scenach przeżyjemy prawdziwy desant zespołów z Ukrainy. Będzie ich aż 5, a każdy z nich reprezentuje odmienny styl, gatunek czy też podejście do muzyki, zagrają m.in.: Shanti People, The Hypnotunez, Wulffius, Love’n’Joy, Somali Yacht Club całość programu zamyka perełka z Białorusi – grupa Shuma. Program obfituje również w wydarzenia dla miłośników ambitnego kina (prezentacje dokumentów oraz najnowszych filmów fabularnych z Ukrainy), literatury (m.in. polskie premiery dwóch wydanych specjalnie na Festiwal książek - „Karbid” Andrija Lubki oraz „50 procent racji” Ołeksandra Bojczenki) i sztuki współczesnej (wystawa plakatów artystycznych duetu Braty oraz kampania plakatowa poświęcona 30-stej rocznicy katastrofy jądrowej w Czarnobylu i 5-tej rocznicy tragedii w Fukushimie). Najmłodsi będą mogli natomiast uczestniczyć w przygotowanych specjalnie z myślą o nich Małych Innych Brzmieniach.

 

Wschód Kultury - Inny Wymiar to festiwal który pokazuje zarówno tradycję jak i dzień dzisiejszy Białegostoku, wielokulturowość to stan obecny miasta. Festiwal doskonale integruje wszystkie instytucje i organizacje pozarządowe Białegostoku - powiedział Robert Jóźwiak, Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku.

 

Wschód Kultury 2016 zakończy festiwal Inny Wymiar, który potrwa od 1 do 4 września w Białymstoku. Festiwal od początku prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, a w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków współegzystowali ze sobą Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Przywraca pamięć o utraconym, jednocześnie ukazując dokonania współczesne, łączy historię ze współczesnym działaniem artystycznym.
W programie swoje odbicie znajdą różne dyscypliny artystyczne: muzyka, sztuki wizualne, teatr, film, działania performatywne, warsztaty i różne inicjatywy w przestrzeni miasta. Wydarzenia festiwalowe odbędą się w wielu miejscach, m.in. w teatrach, galeriach sztuki, Białostockim Ośrodku Kultury, ale przede wszystkim w przestrzeni miejskiej. Ogółem, w programie znajdzie się ponad 30 wydarzeń, podczas których zaprezentuje się ponad 200 artystów z siedmiu krajów (w tym z Chin i Indii). Inny Wymiar Muzyki to koncerty Asian Dub Foundation, zespołu Dagadana i zaproszonych muzyków z Chin i Ukrainy, koncert oratoryjny „Różne języki – jedna muzyka” oraz Nino Katamadze & Insight: „Z Batumi do Białegostoku”. Inny Wymiar Teatru zaprosi na czytanie performatywne dramatu „Noc wilków” Ołeksandra Witera z muzyką na żywo członków zespołów Karbido
i Zero-85,
w programie również spektakl białoruskiego reżysera Walerego Mazinskiego oraz monodram „Ksenia” Teatru Czrevo. Inny Wymiar Sztuki zaprasza na wystawę Nikity Kadana z Ukrainy „Kości się przemieszały”, na wystawę Ciprian Muresan z Ruminii, na wystawę Sergeya Shabohina i Sergeya Kiryuschenko z Białorusi oraz na instalację „Nothing common, nothing personal” Daniila Galkina z Ukrainy. Inny Wymiar Mody  zaprezentuje prace projektantów z Polski, Ukrainy, Białorusi i Indii. Inny Wymiar Filmu zaprosi na Kino Sąsiedzi,  zaś w ramach Innego Wymiaru Społeczności odbędą się spacery edukacyjne.

 

Wschód Kultury to przedsięwzięcie, które powstało z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowane jest przez Narodowe Centrum Kultury oraz samorządy Rzeszowa, Lublina i Białegostoku. W tym roku będzie realizowane po raz czwarty. Projekt stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej.

 

W 2016 roku na trzy festiwale Wschodu Kultury do Rzeszowa, Lublina i Białegostoku zaproszonych zostało 550 artystów z 19 krajów, podczas trzech festiwali odbędzie się 140 wydarzeń kulturalnych. Udział
we wszystkich wydarzeniach pod szyldem Wschodu Kultury jest bezpłatny - impreza objęta jest patronatem programu NCK Kultura Dostępna

 

Więcej o projekcie na www.wschodkultury.eu oraz www.facebook.com/wschodkultury

Pełen program Europejskiego Stadionu Kultury 2016 - www.stadionkultury.pl

Kalendarz wydarzeń

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa