Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2019.06.11

Morderstwo w Estradzie

W maju br. nieznany sprawca strzelił dwukrotnie do  mężczyzny w średnim wieku w Estradzie Rzeszowskiej.

Wszystko to zostało szczegółowo zaplanowane przez Fundację Rzeszowską dla potrzeb realizacji słuchowiska binauralnego „Pitawal”.

Kim jest sprawca i jakie są motywy jego działania dowiedzą się uczestnicy sensów dźwiękowych prezentowanych w Podziemnej Trasie Turystycznej w dniach 21-23.06.2019 w czasie Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie.

 

Estradę Rzeszowską wykorzystaliśmy jako scenerię naszego najnowszego słuchowiska. Jest to wciągający kryminał, który poprzez iluzję dźwiękową pozwoli słuchaczom wejść w rolę jednej z postaci, ale absolutnie nie zdradzimy teraz której.

Chętnych na słuchowe doznania zapraszamy po raz kolejny do naszego Dźwiękowego Wehikułu w Podziemnej Trasie Turystycznej w dniach trwania festiwalu. – mówi Kuba Kowalski, kurator inicjatywy „UCHO – Dźwiękowy Wehikuł”

Dźwiękowy Wehikuł to strefa relaksu, w której 10-osobowe grupy w lokowane są wygodnie w zaciemnionym miejscu, aby mogli zrelaksować się w czasie dźwiękowego seansu. 

Słuchacze, dzięki wykorzystaniu słuchawek będą mieli okazję do intensywnego pobudzenia wyobraźni i zmysłu słuchu oraz doznania dźwiękowej podróży.

W tym roku przygotowaliśmy dwa słuchowiska. Oprócz „Pitawala” wg scenariusza i reżyserii Michała Chołki stworzyliśmy przy współpracy z wokalistką sceny folkowej Darią Kosiek w duecie z Weroniką Pankiewicz, melodyjne słuchowisko „Jaworowi ludzie”.

Jest ono zainspirowane dziecięcą zabawą znaną od wieków nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W tym przypadku bardzo bawiliśmy się przestrzenią dźwiękową.

„Pitawal” wciąga słuchaczy swoją zagadkową fabułą, natomiast „Jaworowi ludzie” pozwalają zanurzyć się w mantrycznym śpiewie, który zmienia w swym brzmieniu język ukraiński na polski i odwrotnie.

Pozwala także odnaleźć w zabawie korzenie przodków z pogranicza polsko-ukraińskiego. – kontynuuje Kuba Kowalski.

Słuchowiska umożliwiają odbiorcom poczuć się jak w centrum wydarzeń. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu binauralnej techniki nagrywania dźwięku.

Polega ona na użyciu do nagrania sztucznej lub prawdziwej ludzkiej głowy z osadzonymi w uszach specjalnymi mikrofonami, dzięki czemu tak nagrany dźwięk zachowuje swoje parametry przestrzenne.

Wyposażony w słuchawki odbiorca ma poczucie bycia w środku dźwiękowej akcji i precyzyjnie lokalizuje dźwięk w przestrzeni – nie tylko z lewej i prawej strony, ale także z przodu, z tyłu, na górze i na dole. Reżyserem dźwięku i realizatorem nagrań jest Artur Zedanja.

Dźwiękowy Wehikuł będzie dostępny bezpłatnie dla słuchaczy w dniach 21 -23.06.2019 r. w Podziemnej Trasie Turystycznej w Rzeszowie (Rynek 26), w godz. 12:00 - 18:00. Wejście 10 os. grupy na seanse dźwiękowe będzie się odbywać co 45 min.

Ostatnie wejście będzie o godz. 17:15. Ograniczenie wiekowe: 16+.

 

Druga edycja projektu „UCHO – Dźwiękowy Wehikuł” jest częścią inicjatywy „Sięgając do korzeni 2019” realizowanej przez Fundację Rzeszowską i finansowanej przez Estradę Rzeszowską w ramach międzynarodowego festiwalu „Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2019” oraz finansowanej przez Goethe-Institut w Krakowie w ramach międzynarodowego projektu „HEIMAT / Nieoczywista Ojczyzna”.

 

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie Fundacji Rzeszowskiej www.rzeszowska.org.pl oraz na www.fb.com/fundacjarzeszowska.

Kalendarz wydarzeń

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa