Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2024.09.03

Nowe wystawy w rzeszowskim BWA

5.09.2024 – 6.10.2024

Paweł Delekta

W LABIRYNTACH GEOMETRII

 

 

Paweł Delekta urodził się 7 października 1983 roku w Krakowie. W latach 2011-2016 studiował na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, na Wydziale Artystycznym w Cieszynie. Dyplom magistra sztuki uzyskał z wynikiem celującym i wyróżnieniem Rektora UŚ w 2016 r. na kierunku Grafika ze specjalnością komunikacja wizualna i grafika artystyczna z aneksem z malarstwa. Wcześniej w latach 2003-2009 studiował informatykę i ekonomię.


W 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuki w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne, na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Równolegle z działalnością artystyczną zajmuje się dydaktyką, aktualnie pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie, na Wydziale Sztuki.

W działalności artystycznej zajmuje się grafiką artystyczną, grafiką projektową, plakatem, malarstwem oraz rysunkiem - działania te pogłębia o twórcze doświadczenia związane z ekslibrisem.

 

Bierze aktywny udział w działalności artystycznej, uczestniczył w ponad 260 wystawach międzynarodowych grafiki na świecie, m. in.: w Finlandii, Francji, USA, Kanadzie, Rosji, na Litwie, Białorusi, na Węgrzech, Rumunii, Ukrainie, we Włoszech, Serbii, Bułgarii, Chorwacji, Słowenii, Grecji, w Czechach, na Słowacji, Danii, Belgii, Meksyku, Tajwanie, Australii, Tajlandii, w Indiach, Egipcie, Wielkiej Brytanii, Szwecji, w Niemczech, Mołdawii, Armenii, Turcji, Hiszpanii, Chinach, Argentynie, Japonii. Swoje prace prezentował na 13 wystawach indywidualnych, m. in. w Bielsku-Białej, Częstochowie, Katowicach, Radomsku, Łodzi, Warszawie, Radomiu, Żywcu, Sandomierzu oraz Vicenzi we Włoszech. Jego prace były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane, za swoją twórczość uzyskał ponad 80 nagród i wyróżnień na wystawach międzynarodowych i krajowych, m. in.:

 

  • 1st International Contemporary Engraving Biennale Iasi, The National Art Museum of Moldova, Iasi , Mołdawia, 2015 -  I nagroda                                                                                                                                                                               
  • International Miniature Print Biennale Exhibition, Ottawa, Kanada 2016
    -I nagroda
  • Ural Print Triennial – 2016, Ufa, Rosja, 2016 - 1 nagroda
  • El Premio Internacional de Arte Gráfico Carmen Arozena 2016, Madrid, Hiszpania, 2016- 1 nagroda
  • The 22nd Da Dun Fine Arts Exhibition of Taichung City, Tajwan, 2017 - 1 nagroda
  • Bucharest International Print Biennale “BIPB”, Bukareszt, Rumunia 2019 -
    II nagroda
  • 32 Ogólnopolska Wystawa Twórczości Pedagogów Plastyki, Rzeszów, Polska 2020- Grand Prix
  • Primo Premio Arte Grafica Digitale, Vigonza, Włochy 2022 - 1 nagroda
  • Fourth International Print Biennale “Yerevan 2023”, Yerevan, Armenia 2023 –
    II nagroda
  • IX Intercontinental Biennial Of Small Graphics ”Inter-Art”, Aiud, Romania 2023 - Grand Prize

Prezentowany zestaw moich prac ujęty pod wspólnym tytułem „W labiryntach geometrii” został tak określony symboliką wykreowanych form i przestrzeni, aby mógł otwierać ciąg skojarzeń, refleksji i odkrywczych doznań w odniesieniu do otaczającej nas rzeczywistości. Wprowadzone do poszczególnych kompozycji geometryczne formy, bryły i obiekty, połączone z rysunkami labiryntów, metalowych konstrukcji, technicznych wykresów, matematycznych zapisów - zostały tak przekształcone, aby nabrały nowych znaczeń, najpełniej opisujących odczuwany przeze mnie współczesny świat.

 

Moje grafiki to również kształtowanie innej realności, zgodnej z jakimś wewnętrznym wyobrażeniem podjętego problemu. Kształt tej wypowiedzi zależny jest od twórczej wyobraźni, świadomości plastycznej, umiejętności i wiedzy. Realizując tą swoją wewnętrzną prawdę, ukazuję swoje myśli, przeżycia i wyobrażenia poprzez skondensowane graficzne obrazy. Można w nich znaleźć wątki o wielowarstwowym wyrazie, nie chodzi mi o stronę formalną, lecz o istotę zapisu ideowego, określonego przez warstwę znaczeń, ujawniającą się w różnych kontekstach materii graficznej. Od strony narracji moja wyobraźnia wzbogacana jest właściwościami osobliwego pogranicza wpływów: symbolizmu, abstrakcji geometrycznej oraz świata fantasy

 

5.09.2024 – 6.10.2024

   

Janusz Rafał Głowacki

Andrzej Paweł Głowacki

 

OBSZAR GEOMETRII, OBSZAR ZNAKU

 

 

Janusz Rafał Głowacki, ur. w 1959 roku w Częstochowie. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1985 r. zrealizował dyplom w pracowni prof. Andrzeja Pietscha. Od 1999 r. pracuje w Zakładzie Malarstwa i Rysunku Instytutu Plastyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej (aktualnie Akademia im. Jana Długosza) w Częstochowie. Obecnie na tej samej uczelni kieruje katedrą malarstwa jako profesor. Brał udział w licznych wystawach monograficznych i zbiorowych, a stała ekspozycja jego prac znajduje się w Galerii Kersten w Krakowie.

 

Artysta podkreśla w swoich wypowiedziach, że malarstwo stanowi jego świadomy wybór, pomysł i receptę na życie. Tym samym przyjmuje wszystko, co taka droga ze sobą niesie: radość, ale i trudy oraz ból tworzenia. W tej podróży widz stanowi nieodzowną część procesu. To dla niego artysta układa opowieści, „koduje przestrzeń” i przedstawione przez siebie historie. Odbiorca sztuki ma za zadanie odszyfrować ten zapis na swój sposób.

 

Obecnie artystę zajmują typologizacje perseweracyjne, czyli porządkowanie płasko rzutowanych, podstawowych figur geometrycznych. Ten wewnętrzny paradygmat przerodził się u artysty w rodzaj natręctwa. Konfiguracje kształtów przybierają niekiedy przewidywalny układ, tylko po to, by nagle zupełnie zaskoczyć widza proponowanym rozwiązaniem. Nie bez znaczenia jest również technika, którą stosuje Janusz R. Głowacki. Używane przez niego cienkie pędzle wymagają wytrwałości, cierpliwości oraz pokory. Nie może być tu mowy o żadnej drodze na skróty. Artysta korzysta również ze skonstruowanego przez siebie z listewek cyrkla i przykładnicy. Janusz R. Głowacki dzięki procesowi twórczemu prowadzi badania nad malarstwem, szukając zależności optycznych koloru poprzez harmonie opozycyjne i harmonie analogiczne. Niewątpliwym efektem tych wysiłków jest również duchowy wyraz jaki niesie jego malarstwo, a który silnie wpływa na widzów.

 

Andrzej Paweł Głowacki urodzony w 1948 w Częstochowie. Projektant, architekt wnętrz, grafik, prof. zw. na ASP w Krakowie, gdzie prowadził III Pracownię Projektowania Architektury Wnętrz, kierownik Katedry Reklamy, Grafiki i Nowych Mediów w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Absolwent Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP. Jego praca doktorska ukazywała przełomowe podejście metodologiczne do projektowania, pojmowanego przez niego w kategoriach aktu twórczego, w którym istotny jest nie tylko pomysł, ale także wkład emocjonalny i świadomość projektującego.

 

W latach 1990 – 1993 pełnił funkcję dziekana Wydziału Architektury Wnętrz. Jako pierwszy dziekan po 1989 roku zapoczątkował proces reformowania wydziału. Zajmuje się zagadnieniami projektowania przestrzeni wirtualnej i przestrzeni rzeczywistej.

 

W latach 2011 – 2016 pełnił funkcję redaktora naczelnego międzynarodowego czasopisma naukowego CyberEmpathy: Magazine of Visual Communication and New Media in Art Science Humanities Design and Technology. Idea czasopisma wywodziła się z książki "Od empatii do cyberprzestrzeni" autorstwa Andrzeja Głowackiego, wydanej w roku 2009. Pismo kontynuowało zagadnienia poruszane w książce a w szczególności problematykę przestrzeni wirtualnej. Łącznie pod redakcją Andrzeja Głowackiego ukazało się czternaście wydań pisma
o transhumanistycznej tematyce.

 

Jeden z najbardziej znanych polskich projektantów lat dziewięćdziesiątych. Był twórcą utrzy-manej w duchu surrealizmu Galerii Jo Design, działającej w Krakowie w latach 1992 – 1996. 

 

Projekty z lat dziewięćdziesiątych cechuje optymizm, zabawa formą i duża odwaga stylistyczna. Jest to design całkowicie niekonwencjonalny, zmierzający ku odrealnieniu, ale niepozbawiony funkcji użytkowej. Spośród licznych realizacji najbardziej charakterystyczne są meble, lampy i szkła, których finezyjne kształty i zabawne, a zarazem filozoficzne tytuły znalazły sobie licznych wielbicieli w kraju i za granicą.

Jego pasją i wielką inspiracją projektową jest współczesna fizyka teoretyczna ujmowana przez niego w kontekście alchemii i wiedzy tajemnej dawnych kultur. W projektowaniu stawia na nowoczesne i przyszłościowe rozwiązania. Jest zwolennikiem wychodzenia naprzeciw potrzebom przyszłości, stąd jego umiłowanie dla transhumanizmu, nauczanie projektowania dla potrzeb cyberprzestrzeni oraz nacisk na wykorzystywanie najnowszych narzędzi projektowych.

 

Zorganizował wiele wystaw m.in. rysunku, malarstwa, grafiki, collage, w Polsce i za granicą: Niemcy, Włochy, Holandia, Francja.

Jest autorem książek oraz wielu publikacji naukowych i specjalistycznych w prasie branżowej.

W 2007 roku odznaczony medalem „Zasłużony kulturze - Gloria Artis”

 

29.08 – 29.09.2024

(Galeria pod Ratuszem, Rynek 1)

 

ERYK TOHL

NEW YORK, NEW YORK

fotografia

 

Eryk Tohl urodzony w 1979 r. w Gorlicach. Studia w latach 1999-2004 na ASP w Krakowie na Wydziale Rzeźby. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jerzego Nowakowskiego. W 2003 r. stypendysta Ateńskiej Szkoły Sztuk Pięknych „Anotati Scholi Kalon Technon”. W latach 2005-2011 współpracował z jedną z największych odlewni artystycznych Pangolin Editions w Wielkiej Brytanii. (współpraca m.in. z D. Hirstem, Lynn Chadwick oraz praca nad wieloma realizacjami pomnikowymi znajdującymi się w Wielkiej Brytanii). Uczestnik kilku wystaw zbiorowych (Cirencester-Wielka Brytania) Nowy Sącz, Gorlice, Szymbark, Kraków, Rzeszów). Od 2016 roku pracuje
w rzeszowskim BWA, od 2019 jako kierownik działu merytorycznego koordynuje wystawy oraz jest odpowiedzialny na współpracę z artystami. Jego pasją są podróże oraz fotografia.

 

NEW YORK, NEW YORK

 

…O Nowym Jorku powiedziano, napisano i zaśpiewano już chyba wszystko. Miasto, o którym Sinatra śpiewał, że nigdy nie zasypia, to skonstruowana z betonu, metalu i szkła architektoniczna wieża Babel. Zalany światłem Manhattan i spektakularne widoki z Empire State Building, zielony Central Park - wyspa spokoju pośrodku drapaczy chmur, zatłoczony Times Square… To miasto wciąga, fascynuje, ale także przeraża swoim ogromem… Cykl fotografii z Nowego Jorku powstał we wrześniu 2015 roku w trakcie mojej krótkiej wizyty w USA. Ten niewielki reportaż to zaledwie wycinek tego co udało mi się zarejestrować, mam jednak nadzieję, że chociaż w części oddaje wrażenia jaki dane mi było przeżyć.

 

ZAPRASZAMY !!!

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa