Kultura w Rzeszowie
Nowe Wystawy w rzeszowskim BWA
Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza w czwartek 22.03.2018 o godzinie 18.00 na wernisaże wystaw Katarzyna Miller – Malarstwo oraz Radio Luksemburg: Między nami. Wielokulturowe pejzaże sztuki i edukacji
Katarzyna Miller – Malarstwo
Katarzyna Miller urodzona w 1978 roku w Łodzi. Ukończyła studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 2004 roku obroniła dyplom w pracowni malarstwa prof. Ryszarda Hungera i pracowni rysunku prof. Jacka Nowotarskiego.
Od 2006 roku dydaktyk macierzystej uczelni, od 2015 doktor sztuk pięknych. Tworzy w dziedzinie malarstwa, rysunku, instalacji.
Omalarstwie Katarzyny Miller pisze prof. Tomasz Chojnacki „…Katarzyna Miller kreuje nowe przestrzenie, nowe rzeczywistości. Tworzy nie tylko na płaszczyźnie płótna, ale także poza nim. Szczególnie kiedy jej pracownia staje się w całości przestrzenią malarską, w której dochodzi do zderzenia ascezy przedstawień, motywów, tematów z eksplozją materii malarskiej. Pracownia staje się swoistym laboratorium malarstwa, miejscem procesu nieustannego malowania, przemian, stawania się obrazu i alchemicznych poszukiwań. Wnętrze pracowni można odczytać jako odsłonięcie intymności twórczej ze wszystkimi tego konsekwencjami. Katarzyna Miller tworzy malarskie terytorium, które można utożsamić z dziełem sztuki – pomieszczenie pracowni staje się samo w sobie żywym obrazem. Ilość zachodzących tam malarskich eksperymentów zaświadcza o ciągłym braku satysfakcji autorki i jej niestrudzonym dążeniu do uzyskania wartości idealnej..”
Radio Luksemburg: Między nami. Wielokulturowe pejzaże sztuki i edukacji
Koncepcja sympozjum edukacyjno- artystyczno Radio Luksemburg; wielokulturowe pejzaże sztuki i edukacji- Między nami, zrodziła się z potrzeby stworzenia wspólnej platformy do dwustronnego i wielopłaszczyznowego, międzynarodowego dialogu oraz przestrzeni konfrontacji różnych tendencji, koncepcji, sposobów widzenia, interpretacji i rozumienia współczesnego świata przez artystów z Polski i Luksemburga. Finalne urzeczywistnienie projektu odbywa się w kontekście rozrywanej sprzecznościami, niestabilnej i poszukującej wspólnego dziedzictwa -także kulturowego- Europy.
Dlatego nadrzędnym konceptem polsko- luksemburskiego przedsięwzięcia, jest kreowanie otwartej postawy na interdyscyplinarny, międzynarodowy i wielopokoleniowy dialog, którego uczestnikami są artyści- pedagodzy i studenci z krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, przedstawiciele innych ośrodków akademickich i szkół artystycznych w Polsce oraz artyści- pedagodzy i studenci z Wielkiego Księstwa Luksemburg. Reprezentację artystów-pedagogów z Luxemburga stanowią: Lidia Markiewicz, Izabelle Lutz, Lony Hirtz i Assun Parrilla, oraz Filip Markiewicz i pochodzący z Francji Emmanuel Regent, natomiast ze strony polskiej do udziału w projekcie zaproszeni zostali: prof. dr hab. Teresa Żebrowska (Wydz. Pedagogiczny UP w Krakowie), dr Marek Batorski (Wydz. Sztuki UP w Krakowie), dr Jacek Balicki (Wydz. Sztuki UR w Rzeszowie) i mgr Krzysztof Wereński (z Zespołu Szkół Plastycznych w Lublinie). Jak pisze we wstępie do katalogu towarzyszącemu tej wystawie Teresa Żebrowska- kurator projektu - …”Naszym celem jest promocja innowacyjnych działań twórczych i wyeksponowanie europejskiego wymiaru edukacji przez sztukę, poprzez międzynarodową współpracę, wymianę doświadczeń i grup ekspertów oraz aktywny udział studentów w realizacji wspólnych przedsięwzięć edukacyjno- artystycznych. Pozwoli to na promocję osiągnięć na gruncie edukacji plastycznej oraz na poszukiwania naukowe i twórcze w ramach przestrzeni artystycznych, badawczych
i edukacyjnych z szerokim spektrum proponowanych działań. Nazwa projektu ma swoją genezę w Radio Luxembourg Luxy, które w latach 1967-1988 osiągnęło szczyt popularności w krajach za żelazną kurtyną, stając się oknem na kolorowy, wolny i ultranowoczesny świat muzyki oraz kulturowych przemian dla odseparowanych do tej pory od nowości przedstawicieli socjalistycznego bloku.”…