Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2024.09.20

Repertuar Kina za Rogiem Cafe 20-26.09

23.09., godz. 19:00 - Falowiec - TEATR NA EKRANIE

Zapraszamy na spotkanie dwóch sztuk w Kinie za Rogiem Cafe czyli cykl pt. TEATR NA EKRANIE, 🎭Raz w miesiącu, w poniedziałek, pokazywać będziemy ciekawe, nagradzane, polskie sztuki teatralne z doborową obsadą.  

🎥 Zobaczymy ekranizacje tworzone głównie przez młodych, często debiutujących twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalających na realizację nowatorskich utworów.

🎭Tytułowy „falowiec” to wybudowany w Gdańsku, jeden z najdłuższych na świecie budynków mieszkalnych. Budowany jako przykład nowoczesnej architektury PRL-u, stał się koszmarnym pomnikiem tego okresu.

Jest rok 1975. Główny inżynier, projektant gdańskiego falowca (w sztuce postać fikcyjna) mieszka w najstarszej części budynku. Właśnie spędza samotnie letni urlop w swoim mieszkaniu. Żona go opuściła i wyjechała z dwiema córkami do Niemiec Zachodnich. Któregoś dnia inżynier, nie mając specjalnie nic do roboty, wyrusza na przechadzkę po krętych ścieżkach mieszkaniowego labiryntu, który zaprojektował. Ze zdumieniem odkrywa, że w falowcu nieregularnie zatrzymuje się czas, że przypadkowo "zakrzywiając przestrzeń, zakrzywił czas". Bohater odbywa, więc podróż w przyszłość, wysłuchuje niekończących się narzekań i skarg sąsiadów na swoje dzieło, poznaje przy tym najnowszą historię ostatnich czterdziestu lat w Polsce. Staje się świadkiem najważniejszych wydarzeń tego okresu, choć sam jeszcze ich nie przeżył, bo w jego mieszkaniu jest wciąż rok 1975.

NAGRODY:

Sztuka Moniki Milewskiej otrzymała wyróżnienie w konkursie zamkniętym na utwór dramatyczny dla TEATROTEKI, rozpisanym przez WFDiF oraz Stowarzyszenie ZAiKS w 2016 roku. Spektakl otrzymał Nagrodę Dziennikarzy oraz nagrodę dla najlepszego tekstu dramatycznego (Monika Milewska) podczas 3. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2019 roku, natomiast rok później został wyróżniony nagrodą Platinum Remi w kategorii Independent Shorts - Comedy - Black/Dark na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston.

 

24.09., godz. 18:00 Tatarak w cyklu KADR JAK MALOWANY

We wtorek, 24 września 2024, o godz. 18.00  Kinie za Rogiem Café w Rzeszowie odbędzie się pierwszy po wakacyjnej przerwie wykład i pokaz filmu z cyklu KADR JAK MALOWANY. 

KADR JAK MALOWANY to comiesięczne spotkania ze sztuką i filmem. Wykładom o artystach i dziełach, które zainspirowały konkretne kadry i sceny filmowe będzie towarzyszył specjalnie wybrany seans. 🎞️🎨 Czym kierowali się twórcy filmowi przygotowując ujęcie? Dlaczego dane dzieło zostało odtworzone w filmie i jakie to ma znaczenie dla fabuły? Dowiecie się tego i wiele więcej!

Wtorek, 24.09.2024 godz. 18:00 wykład + seans filmu “Tatarak”

Bilety: 20 zł

🗣️ Wykłady prowadzi ks. Paweł Batory – dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie, historyk sztuki, wykładowca oraz miłośnik kina.

🎬 Film: "Tatarak" to film, który równolegle rozwija trzy przeplatające się wątki: ekranizację opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza pod tym samym tytułem, monolog Krystyny Jandy o odchodzeniu jej męża Edwarda Kłosińskiego (zmarł 8 miesięcy przed rozpoczęciem zdjęć) i wreszcie film o robieniu filmu.

Iwaszkiewiczowska historia to opowieść o fascynacji starszej wykształconej kobiety młodym prostym mężczyzną. Przeplatana monologami aktorki staje się niezwykle przejmującą refleksją na temat przemijania i śmierci, zawsze przedwczesnej.

Znakomita Krystyna Janda fenomenalnie spina obie postaci: doktorową, która, zachłystując się dawno nie odczuwanymi emocjami, nie do końca wie, że toczy ją śmiertelna choroba - i siebie samą, zanurzoną w rozpamiętywaniu niedawnego umierania swojego męża.

Piękne, dojrzałe, refleksyjne kino.

Nagrody

2009 - Berlinale - Nagroda Specjalna - Nagroda im. Alfreda Bauera - Andrzej Wajda

20019 - Europejska Nagroda Filmowa - Nagroda Krytyków Europejskiej Akademii Filmowej - Prix FIPRESCI - Andrzej Wajda

 

25.09.2024 godz. 18:00 TURNIEJ FILMOWY w KzR Café

🎬🗺 Fani kina i dobrej zabawy - to coś dla Was!!!  Kino za Rogiem Cafe zaprasza na kolejną edycję wydarzenia, które jest jedynym takim w Rzeszowie, czyli nasz autorski TURNIEJ FILMOWY będący gwarancją wielkich emocji!

Szczegóły:

🎞🎥 25.09.2024 o godz. 18:00 IX TURNIEJ FILMOWY - organizowany przez KINO ZA ROGIEM CAFE w Rzeszowie i AUDYCJĘ filmową DEJA VU w Radio Centrum 89fm. Opracowanie i prowadzenie: Karolina Marciszewska.

🙋‍♀️🙋 Nasz turniej to quiz, w którym można wziąć udział z przyjaciółmi, w max. 4-osobowej grupie, lub pojedynczo - wtedy dobieramy współzawodników na miejscu.

ZAPISY Uczestników przyjmujemy pod adresem -

Wstęp wolny.

⏳📋 Drużyny będą odpowiadać na pytania ze świata filmu w 3 turach, a na finalistów czekają cenne filmowe NAGRODY - filmy, książki, bilety do kina i inne.

Fundatorami nagród są: Wydawnictwo Poznańskie, Monolith Films, Gutek Film, Best Film i Kino za Rogiem Cafe.

Koniecznie bądźcie z nami!

 

PREMIERA

PORWANY - W 1858 roku w żydowskiej dzielnicy Bolonii żołnierze papieża Piusa IX wdzierają się do domu rodziny Salomone Mortary. Z rozkazu kardynała mają zabrać jego syna, 6-letniego Edgardo. W niemowlęctwie chłopiec został potajemnie ochrzczony przez opiekunkę, przez co zgodnie z papieskim prawem musi zostać wychowany w wierze katolickiej. Rodzice Edgardo robią wszystko, by odzyskać syna, jednak mimo że są popierani przez opinię publiczną i międzynarodową społeczność żydowską, a nawet przez cesarza Napoleona III, Kościół katolicki i papież Pius IX nie zgadzają się na zmianę doktryny i zwrot dziecka. Chłopiec będzie odtąd wychowywany i indoktrynowany w katolickiej szkole prowadzonej przez księży.

Film Marco Bellocchia jest oparty na wydanej w roku 1997 biografii autorstwa pisarza i dziennikarza Daniele Scalisego „Il caso Mortara: la vera historia del bambino ebreo rapito del papa”.

Nagrody

2024 – David di Donatello:

- Najlepsza scenografia Andrea Castorina, Valeria Vecellio

- Najlepsze fryzury - Alberta Giuliani

- Najlepsze kostiumy - Daria Calvelli, Sergio Ballo

- Najlepszy makijaż - Enrico Iacoponi

- Najlepszy scenariusz adaptowany - Marco Bellocchio, Susanna Nicchiarelli

 

ZAPOWIEDŹ

Projekt „TYPOS MONOS – odbicie wspomnień" Sztuka, Pamięć, DOM...

W Rzeszowie rusza niezwykła inicjatywa artystyczna, która zaprasza do refleksji nad jednym z najważniejszych symboli w ludzkim życiu – DOMEM. Projekt „TYPOS MONOS – odbicie wspomnień", autorstwa Joanny Gawryłowicz-Kosteckiej i Karoliny Sosnowskiej, zostanie zrealizowany w przestrzeni Kino za Rogiem Cafe, przy wsparciu Rzeszowskiego Inkubatora Kultury i Estrady Rzeszowskiej.

O projekcie
Projekt eksploruje motyw DOMU (rodziny, pamięci pokoleń, ciała jako domu duszy itp.) i skłania do poszukiwania unikalnego znaczenia tych symboli dla każdego z nas. Dotyka tematu utrwalania wspomnień w przedmiotach i dziełach oraz ich odtwarzania z tych obiektów, zarówno w kontekście międzypokoleniowym, jak i w refleksji nad nieśmiertelnością.

Główną, choć nie jedyną, techniką wyrazu artystycznego, wokół której skoncentrowano projekt, jest monotypia. To wyjątkowa metoda druku, która pozwala na stworzenie jednorazowej odbitki – unikalnego śladu, podobnie jak każdy z nas nosi w sobie indywidualne wspomnienia. Autorki projektu zaplanowały zarówno warsztaty monotypii, jak i wystawę prac, która będzie owocem tej artystycznej podróży.

Warsztaty monotypii
Jednym z kluczowych elementów projektu będą warsztaty monotypii, które odbędą się 28 września 2024 roku o godzinie 13:00. Uczestnicy będą mogli przynieść ze sobą przedmioty osobiste – zdjęcia, liście, drobne elementy przyrody – które posłużą do stworzenia prac.

Wystawa i wernisaż
Kolejnym etapem projektu będzie wystawa prac stworzonych przez Joannę i Karolinę oraz uczestników warsztatów. Wernisaż wystawy odbędzie się 4 października 2024 roku o godzinie 18:00, a wydarzenie uświetni improwizacja muzyczna w wykonaniu Maćka Kosteckiego.

Wystawa, która potrwa do 31 października 2024 roku, będzie okazją do zgłębienia tematu domu z różnych perspektyw artystycznych – zarówno w odniesieniu do osobistych historii, jak i szerszej refleksji nad pamięcią pokoleń. Autorki podkreślają, że każdy z nas nosi w sobie obraz domu, który może być zupełnie różny, a jednocześnie uniwersalny.

Kino za Rogiem Cafe – idealne miejsce na sztukę i pamięć
Kino za Rogiem Cafe to przestrzeń spotkań wielu sztuk, takich jak fotografia, malarstwo, muzyka, a przede wszystkim film. To małe kino stało się symbolem kulturowych inicjatyw w Rzeszowie – małym, ale wielkim DOMEM kultury. Jak podkreśla Karolina Marciszewska, dyrektor artystyczny Kina za Rogiem Cafe: „Film jest również nośnikiem pamięci – zapewne wielu z nas pamięta swoje pierwsze wyjście do kina, wspólne oglądanie filmów z rodziną przed telewizorem czy nagrania z ważnych momentów w życiu".

Sztuka dostępna dla każdego
Co warte podkreślenia, udział w projekcie „TYPOS MONOS" – zarówno w warsztatach, jak i wernisażu oraz wystawie – jest bezpłatny. Inicjatywa realizowana jest w ramach konkursu dotacyjnego „DziałajMy", prowadzonego przez Rzeszowski Inkubator Kultury, działający w strukturze Estrady Rzeszowskiej.

Projekt „TYPOS MONOS" to niepowtarzalna okazja, by połączyć sztukę z osobistymi wspomnieniami i wspólnie z innymi uczestnikami odkryć nowe wymiary pamięci oraz domu. Wystarczy otworzyć się na twórczą podróż, by zobaczyć, jak sztuka potrafi ożywić najgłębiej skrywane emocje.

 

Repertuar Kina za Rogiem Cafe 20.09 - 26.09

20.09 PIĄTEK

14:30 Giuseppe w Warszawie - SENIORALIA

17:00 Perfect Days

19:00 seans prywatny

 

21.09 SOBOTA 

11:00 Baśnie i bajki polskie. Złota jabłoń, Kamień na dnie jeziora, Kobiałka z rozumem

12:30 Czarnoksiężnik z Oz: Powrót Dorotki

14:30 Trzy królowe - SENIORALIA

17:00 Back to Black. Historia Amy Winehouse

19:00 Porwany - PREMIERA KzR Cafe

 

22.09 NIEDZIELA

11:00 Filonek Bezogonek

12:30 Kraina smoków

14:30 Cudowny chłopak. Biały ptak

16:00 Bracia ze stali

18:30 Porwany - PREMIERA KzR Cafe

 

23.09 PONIEDZIAŁEK 

16:30 seans prywatny

19:00 Falowiec - TEATR NA EKRANIE

 

24.09  WTOREK 

17:00 Porwany - PREMIERA KzR Cafe

19:10 Tatarak 

PIĘTRO ZA ROGIEM

18:00 Tatarak - KADR JAK MALOWANY 

 

25.09 ŚRODA 

17:00 seans prywatny

19:00 Perfect Days

PIĘTRO ZA ROGIEM

18:00 Turniej Filmowy

 

26.08 CZWARTEK

17:00 Bracia ze stali

19:30 Sece dębu - CZWARTEK Z DOKUMENTEM

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa