Kultura w Rzeszowie
Repertuar Kina za Rogiem Cafe 27.09 - 3.10
1.10 godz. 19:00 - Pogrzeb kartofla - WTOREK Z KLASYKĄ
Franciszek Pieczka i Adam Ferency w klasyce polskiego kina w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego
Mateusz, były więzień obozu koncentracyjnego, rok po wojnie wraca do rodzinnej wsi, w której całe życie pracował jako rymarz. Jego powrót jest wstrząsem dla dawnych sąsiadów, którzy, przekonani o jego śmierci, rozdrapali jego dobytek. Dokonali też jeszcze innego, dużo bardziej straszliwego czynu, przekonani, że dzięki niemu doczekają się parcelacji dworskiej ziemi i wreszcie będą na swoim.
Poetycki, a jednoczenie brutalny obraz chłopskiej społeczności, dla której pożądanie ziemi unieważnia wszystkie, i ludzkie, i boskie prawa.
Nagrody
1991 - Łgów, LFF - Nagroda Specjalna - Nagroda Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji - Jan Jakub Kolski
*** Wtorek z klasyką - cykliczne spotkania w Kinie za Rogiem, w ramach których przypominamy kultowe, wybitne lub nagradzane polskie produkcje.
2.10 godz. 18:30 Sundown - FILMOWE SPOTKANIA ZA ROGIEM
Tim Roth i Charlotte Gainsbourg w mocnym dramacie meksykańskiego reżysera Michela Franco.
Alice z dorosłymi dziećmi i jej brat Neil spędzają urlop w luksusowym meksykańskim kurorcie. Leniwą sielankę przerywa niespodziewany telefon, który zmusi ich do zmiany planów, a w głowie Neila zrodzi pokusę, by korzystając z okazji, całkowicie zmienić swoje życie. Rozgrywający się pomiędzy luksusem i nędzą, przywilejem i jego brakiem, pełnią życia i jego schyłkiem "Sundown" stawia najważniejsze pytania o to, co naprawdę czyni nas szczęśliwymi. Pieniądze? Miłość? Więzi? A może… ich brak?
*** Filmowe Spotkania za Rogiem to pokazy specjalnie dobranych filmów w gronie miłośników kina. Projekcję poprzedza krótka prelekcja, a po seansie w miłej, swobodnej atmosferze odbywa się rozmowa na temat obejrzanej produkcji. Wydarzenie prowadzi Karolina Marciszewska.
PREMIERY KzR CAFE
SZKOŁA MAGICZNYCH ZWIERZĄT - Ida nie może odnaleźć się w nowej klasie. Jej wychowawczyni wie jednak, jak sprawić, żeby „ta nowa” poczuła się lepiej w szkolnej ławce. Pomoże w tym nowy przyjaciel Idy, samotny Benni, oraz… odrobina magii. Ida zaprzyjaźnia się z mówiącym lisem, a kompanem nieśmiałego Benniego staje się leciwa żółwica. Zwierzęta są obdarzone niezwykłymi zdolnościami: mówią ludzkim głosem, wykonują sztuczki i są chętne do zabawy! Tymczasem na szkolnych korytarzach zaczyna dochodzić do tajemniczych kradzieży. Ida, wraz z nowymi przyjaciółmi, próbuje ustalić, kim jest złodziej.
SYTUACJA AWARYJNA - Najnowszy film Havelki, który dowodzi, że duch komedii w czeskiej kinematografii wciąż ma się świetnie.
Jak głosi napis na początku filmu, powstał on „na podstawie prawdziwego zdarzenia, które trwało dokładnie 14 minut”.
Trzeci w dorobku Jiřego Havelki film fabularny to - po świetnie przyjętych "Właścicielach" - kolejna zjadliwa satyra na czeskie przywary narodowe.
U progu letniego weekendu grupka Czechów jedzie niewielkim, lokalnym pociągiem. Gdy w trakcie podróży maszynista zatrzymuje pociąg i wysiada, żeby naprawić drobną awarię, niezabezpieczony pojazd niespodziewanie rusza i razem z nieświadomymi niczego pasażerami zaczyna zmierzać w przeciwnym kierunku...
Podróżnych, tak zwanych przeciętnych zjadaczy chleba, traktuje Havelka bez złośliwości, z dobrotliwym poczuciem humoru, portretując ich głownie za pomocą języka, nasyconego kalkami z mass mediów, kultury masowej i pseudointelektualnego bełkotu.
Projekt „TYPOS MONOS – odbicie wspomnień" Sztuka, Pamięć, DOM...
W Rzeszowie rusza niezwykła inicjatywa artystyczna, która zaprasza do refleksji nad jednym z najważniejszych symboli w ludzkim życiu – DOMEM. Projekt „TYPOS MONOS – odbicie wspomnień", autorstwa Joanny Gawryłowicz-Kosteckiej i Karoliny Sosnowskiej, zostanie zrealizowany w przestrzeni Kino za Rogiem Cafe, przy wsparciu Rzeszowskiego Inkubatora Kultury i Estrady Rzeszowskiej.
O projekcie
Projekt eksploruje motyw DOMU (rodziny, pamięci pokoleń, kultury, ciała jako domu duszy itp.) i skłania do poszukiwania unikalnego znaczenia tych symboli dla każdego z nas. Dotyka tematu utrwalania wspomnień w przedmiotach i dziełach oraz ich odtwarzania z tych obiektów, zarówno w kontekście międzypokoleniowym, jak i w refleksji nad nieśmiertelnością.
Główną, choć nie jedyną, techniką wyrazu artystycznego, wokół której skoncentrowano projekt, jest monotypia. To wyjątkowa metoda druku, która pozwala na stworzenie jednorazowej odbitki – unikalnego śladu, podobnie jak każdy z nas nosi w sobie indywidualne wspomnienia. Autorki projektu zaplanowały zarówno warsztaty monotypii, jak i wystawę prac, która będzie owocem tej artystycznej podróży.
Warsztaty monotypii
Jednym z kluczowych elementów projektu będą warsztaty monotypii, które odbędą się 28 września 2024 roku o godzinie 13:00. Uczestnicy będą mogli przynieść ze sobą przedmioty osobiste – zdjęcia, liście, drobne elementy przyrody – które posłużą do stworzenia prac.
Wystawa i wernisaż
Kolejnym etapem projektu będzie wystawa prac stworzonych przez Joannę i Karolinę oraz uczestników warsztatów. Wernisaż wystawy odbędzie się 4 października 2024 roku o godzinie 18:00, a wydarzenie uświetni improwizacja muzyczna w wykonaniu Maćka Kosteckiego.
Wystawa, która potrwa do 31 października 2024 roku, będzie okazją do zgłębienia tematu domu z różnych perspektyw artystycznych – zarówno w odniesieniu do osobistych historii, jak i szerszej refleksji nad pamięcią pokoleń. Autorki podkreślają, że każdy z nas nosi w sobie obraz domu, który może być zupełnie różny, a jednocześnie uniwersalny.
Kino za Rogiem Cafe – idealne miejsce na sztukę i pamięć
Kino za Rogiem Cafe to przestrzeń spotkań wielu sztuk, takich jak fotografia, malarstwo, muzyka, a przede wszystkim film. To małe kino stało się symbolem kulturowych inicjatyw w Rzeszowie – małym, ale wielkim DOMEM kultury. Jak podkreśla Karolina Marciszewska, dyrektor artystyczny Kina za Rogiem Cafe: „Film jest również nośnikiem pamięci – zapewne wielu z nas pamięta swoje pierwsze wyjście do kina, wspólne oglądanie filmów z rodziną przed telewizorem czy nagrania z ważnych momentów w życiu".
Sztuka dostępna dla każdego
Co warte podkreślenia, udział w projekcie „TYPOS MONOS" – zarówno w warsztatach, jak i wernisażu oraz wystawie – jest bezpłatny. Inicjatywa realizowana jest w ramach konkursu dotacyjnego „DziałajMy", prowadzonego przez Rzeszowski Inkubator Kultury, działający w strukturze Estrady Rzeszowskiej.
Projekt „TYPOS MONOS" to niepowtarzalna okazja, by połączyć sztukę z osobistymi wspomnieniami i wspólnie z innymi uczestnikami odkryć nowe wymiary pamięci oraz domu. Wystarczy otworzyć się na twórczą podróż, by zobaczyć, jak sztuka potrafi ożywić najgłębiej skrywane emocje.
Repertuar Kina za Rogiem Café 27.09 - 3.10
27.09 PIĄTEK
18:00 Moja zbrodnia
20:00 Sytuacja awaryjna - PREMIERA
28.09 SOBOTA
11:00 Wyrolowani
13:00 Inspektor Pająk
15:00 Szkoła magicznych zwierząt - PREMIERA
17:00 Cudowny chłopak. Biały ptak
19:00 Porwany
29.09 NIEDZIELA
11:00 Guliwer
12:30 Czarodziejski flet
14:30 Badman
16:00 Sytuacja awaryjna - PREMIERA
18:00 seans prywatny
30.09 PONIEDZIAŁEK
DZIEŃ CHŁOPAKA
15:30 Cudowny chłopak. Biały ptak
17:00 Horror Story
19:00 Heavy Trip
1.10 WTOREK
17:00 Szkoła magicznych zwierząt - PREMIERA
19:00 Pogrzeb kartofla - WTOREK Z KLASYKĄ
2.10 ŚRODA
16:30 Sytuacja awaryjna - PREMIERA
18:30 Sundown - FILMOWE SPOTKANIA ZA ROGIEM
3.10 CZWARTEK
17:00 Porwany
19:00 Przyjaciele na 33 obroty - CZWARTEK Z DOKUMENTEM