Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2024.11.06

Repertuar Kina za Rogiem Cafe 8-14.11

9-10.11 PÓŁNOC - POŁUDNIE SPOTKANIA FILMOWE

Zapraszamy na II edycję “Północ-Południe. Spotkania Filmowe”. W dniach 7-10 listopada Kino za Rogiem Café Rzeszów wraz z kinami Zorza, artKino i Kino WRZOS w Stalowej Woli przybliżymy Wam bogaty świat kinematografii krajów skandynawskich, bałtyckich oraz Europy południowo-wschodniej i Bałkanów. 🎬

W programie znajdziecie nie tylko fascynujące filmy, ale również inspirujące dyskusje i spotkania z twórcami oraz innymi pasjonatami kina. To wyjątkowa szansa, by zanurzyć się w różnorodnych opowieściach i kulturach, dzieląc się swoimi wrażeniami!

W ramach spotkań proponujemy także prezentacje filmów animowanych i dokumentalnych.

➡️ Więcej informacji oraz pełen program dostępny jest na stronie internetowej: https://www.ppsf.pl/

W naszym kinie pokażemy polskie filmy animowane nagrodzone przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. WSTĘP WOLNY

9 listopada, sobota:

13:00 Obrazami pokazana – kreatywna podróż po animowanym świecie (blok I dla widza dorosłego, 71’)

15:00 Filmy animowane studentów, absolwentów i wykładowców WSIiZ oraz spotkanie z autorami.

10 listopada, niedziela

12:30 Obrazami pokazana – kreatywna podróż po animowanym świecie (blok dla młodego widza 11+, 53’)

14:00 Obrazami pokazana – kreatywna podróż po animowanym świecie (blok II dla widza dorosłego, 73’)

 

PONIEDZIAŁEK 11.11 DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI - DZIEŃ KINA POLSKIEGO

11:00 Wielkie zmartwienie

Film animowany dla dzieci i widowni familijnej na motywach prostej, mądrej, a zarazem zabawnej opowieści wybitnego polskiego filozofa Leszka Kołakowskiego pt. „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”

W gnieździe na drzewie pośród sawanny stary mądry Marabut chce uspokoić Pisklęta, które wyrywają się do pierwszego lotu. Postanawia opowiedzieć im o tym, dlaczego siedzący pod drzewem mały Nosorożec płacze i ma kompres na pupie. Okazuje się, że Nosorożec ma bardzo wielkie zmartwienie, bo bardzo chce fruwać, ale nie umie i wstydzi się do tego przyznać. Pewien wszędobylski Wróbel postanawia nauczyć go latać…

Piękna plastycznie opowieść nie tylko dla dzieci o marzeniach, przyjaźni i samoakceptacji.

11:30 Przytul mnie. Poszukiwacze miodu

Ulewa zniszczyła cały zapas pysznego miodu, nic nie uchowało się także w pszczelich kryjówkach. Mały Miś decyduje się więc wyruszyć do Złotej Krainy w poszukiwaniu niezastąpionego składnika urodzinowego tortu. Niezawodnym kompanem wycieczki okaże się Tata Miś, który początkowo niechętnie zgadza się na wspólną wyprawę przez las. Czy podczas niezwykłej przygody Mały Miś zdoła wykazać się odwagą i samodzielnością? I co na to jego nadopiekuńczy Tata?

13:00 O psie, który jeździł koleją

Uroczy szczeniak Lampo gubi się podczas jazdy pociągiem, i od tej pory pociągi stają się jego domem, a podróże koleją – sposobem na życie. Już jako dorosły pies zostaje internetowym celebrytą, bo niemal każdy chce sobie z nim zrobić zdjęcie i wrzucić na media społecznościowe.

Podczas któregoś z przystanków w podróży natrafia na dziewczynkę, która postanawia dać mu prawdziwy dom. Zuzia, córka zawiadowcy stacji, mimo bardzo poważnej choroby serca jest radosnym i pogodnym dzieckiem, jednak bez operacji w USA lekarze nie dają jej szans na przeżycie.

Czy jej przyjaźń z Lampo pomoże rodzicom zebrać pieniądze na operację?

Nagrody

2023 - Złote Lwy - Nagroda Specjalna - Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka - Magdalena Nieć

2023 - Młode Horyzonty - Nagroda specjalna Stowarzyszenia Autorów ZAiKS - Najlepszy film skierowany do młodej widowni - Magdalena Nieć

15:00 Biała odwaga - PREMIERA KzR Cafe

Dwóch braci, jedna dziewczyna i…. tradycja. Mimo że ku sobie od dawna mają się Bronka i Jędrek, wolą ojców dziewczyna polubi starszego brata, Maćka. Na tę małą tragedię góralskiej rodziny już za chwilę nałoży się koszmar II wojny światowej, polaryzując góralską społeczność Podhala. Jędrek i Maciej, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, staną po przeciwnych stronach sporu, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale i o przyszłości całego regionu.

Trudna wojenna historia podhalańskich górali, bardzo dobre aktorstwo i świetne zdjęcia reżysera i operatora Marcina Koszałki.

Nagrody

2024 - Gdynia, FPFF:

- Nagrody Indywidualne - Najlepszy reżyser - Marcin Koszałka

- Nagrody Indywidualne - Najlepszy scenariusz - Marcin Koszałka, Łukasz M. Maciejewski

- Nagrody Indywidualne - Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca - Sandra Drzymalska

- Nagrody Indywidualne - Najlepsza drugoplanowa rola męska - Julian Świeżewski

17:00 Pegasus. Szpieg w moim telefonie (cz. 1) (52 min.) WATCH DOCS

Czym tak naprawdę jest Pegasus, kto z niego korzysta i dlaczego? Czy rzeczywiście nikt dziś nie może czuć się bezpieczny korzystając ze smartfona?

18:00 Mur (107 min.) WATCH DOCS

Mieszkająca we Włoszech polska aktorka Kasia Smutniak podejmuje ryzykowną wyprawę do jądra ciemności, towarzysząc aktywistom ratującym migrantów w zamkniętej strefie na polsko-białoruskiej granicy.


22. OBJAZDOWY FESTIWAL FILMOWY WATCH DOCS 2024

Ponownie zapraszamy na Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski – organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi.

Wstęp na wszystkie projekcje filmowe jest bezpłatny.

W Rzeszowie festiwal odbędzie się w dwóch miejscach:

📍WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa (ul. Cegielniana 14, Rzeszów) https://wspia.eu/pl/inicjatywy/objazdowy-festiwal-filmowy-watch-docs/22-objazdowy-festiwal-filmowy-watch-docs-2024/

📍Kino za Rogiem Café Rzeszów (ul. Świętego Mikołaja 6, Rzeszów)

W naszym programie:

Poniedziałek 11.11

17:00 Pegasus. Szpieg w moim telefonie (cz. 1) (52 min.)

Czym tak naprawdę jest Pegasus, kto z niego korzysta i dlaczego? Czy rzeczywiście nikt dziś nie może czuć się bezpieczny korzystając ze smartfona?

18:00 Mur (107 min.)

Mieszkająca we Włoszech polska aktorka Kasia Smutniak podejmuje ryzykowną wyprawę do jądra ciemności, towarzysząc aktywistom ratującym migrantów w zamkniętej strefie na polsko-białoruskiej granicy.

Wtorek 12.11

18:00 A jeśli jutro wojna się skończy (54 min.)

Martyna Wojciechowska i Hanna Jewsiewicka przedstawiają przejmujące historie kobiet, które doświadczyły przemocy podczas wojny w Ukrainie. Dokument o siostrzeństwie w momencie wielkiej próby, o tym, że czasem uścisk znaczy więcej niż setki słów. O sile ukraińskich kobiet dźwigających gigantyczne wojenne brzemię, nawet jeśli nie walczą na pierwszej linii frontu.

19:00 Łączymy się w bólu (93 min.)

Konflikt izraelsko - palestyński w pigułce. Ból po śmierci przypadkowych ofiar niespodziewanego wybuchu przemocy w zaskakujący sposób zbliża do siebie rodziny z przeciwnych stron barykady.

Środa 13.11

17:30 Planeta B (74 min.)

Portret pokolenia zaangażowanego w walkę z globalnym ociepleniem. Protesty, policyjne szykany i klimatyczna depresja. Czy nastolatki powinny dźwigać ciężar odpowiedzialności za losy świata?

19:00 Ocean na sprzedaż (85 min.)

Czy marzenie o energetycznej transformacji może zagrozić przyszłości oceanicznych ekosystemów? Oszałamiający wizualnie dokumentalny esej o cenie skarbów z morskich otchłani (w roli lektora: Jason Momoa).

Czwartek 14.11

18:00 Czarna owca (27 min.)

Żeby przetrwać czarnoskóry chłopiec zaprzyjaźnia się ze swoimi nastoletnimi prześladowcami.

18:30 Prawdziwsze od prawdy (93 min.)

Przedziwna historia wzlotu i upadku największej gwiazdy niemieckiego dziennikarstwa ostatnich lat, pokazująca, jak cienka stała się w dzisiejszych czasach granica między prawdą a zmyśleniem.

Piątek 15.11

17:00 Tokio Uber blues. Samotność kuriera (93 min.)

Kto dostarcza jedzenie pod nasze drzwi? Autor filmu podejmuje pracę jako rowerowy kurier rozwożący fast food w ogarniętym pandemiczną gorączką Tokio.

18:30 Nasz cały świat (81 min.)

Rdzenni mieszkańcy Amazonii bronią swojego terytorium przed nielegalną wycinką, jednocześnie chroniąc przed cywilizacją ludność Awa, nieskażoną kontaktem z białym człowiekiem.

 

PREMIERY 

IMAGO - Nagrodzony w Gdyni film Olgi Chajdas, mocne, transowe i głośne kino o różnych odcieniach transformacji oraz portret kobiety, jakiego w polskim kinie jeszcze nie było, z brawurową rolą Leny Góry, hipnotyzującą muzyką Andrzeja Smolika i nieokiełznanymi zdjęciami Tomasza Naumiuka. 

Koniec lat 80tych, Wybrzeże. Ela, najmłodsza z dziewięciorga rodzeństwa, dopiero wchodzi w dorosłość, ale już wie, że nie pasuje ani do sztywnych zasad starego ładu, ani do rodzącego się nowego świata. Azyl znajduje w trójmiejskiej alternatywie - dopóki rzeczywistość się o nią nie upomni.

Wielowymiarowa, postpunkowa opowieść w reżyserii Olgi Chajdas o młodej kobiecie łaknącej życia pośród szarości PRL-u, o pragnieniu wolności, seksie, sile młodości i najtrudniejszej z więzi – tej z matką. A w tle buntownicza trójmiejska scena muzyczna, fenomen lat 80’tych i zapowiedź rewolucyjnych zmian w Polsce.

Bilety 15 zł

Seanse: 

  8.11 godz. 20:00

15.11 godz. 20:00

17.11 godz. 18:30

19.11 godz. 19:00

 

BIAŁA ODWAGA - Dwóch braci, jedna dziewczyna i…. tradycja. Mimo że ku sobie od dawna mają się Bronka i Jędrek, wolą ojców dziewczyna polubi starszego brata, Maćka. Na tę małą tragedię góralskiej rodziny już za chwilę nałoży się koszmar II wojny światowej, polaryzując góralską społeczność Podhala. Jędrek i Maciej, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, staną po przeciwnych stronach sporu, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale i o przyszłości całego regionu.

Trudna wojenna historia podhalańskich górali, bardzo dobre aktorstwo i świetne zdjęcia reżysera i operatora Marcina Koszałki.

Nagrody

2024 - Gdynia, FPFF:

- Nagrody Indywidualne - Najlepszy reżyser - Marcin Koszałka

- Nagrody Indywidualne - Najlepszy scenariusz - Marcin Koszałka, Łukasz M. Maciejewski

- Nagrody Indywidualne - Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca - Sandra Drzymalska

- Nagrody Indywidualne - Najlepsza drugoplanowa rola męska - Julian Świeżewski

 

ZAPOWIEDZI

WARSZTATY FILMOWE🎥 "FREE ACTION" w Kinie za Rogiem Café!

Produkcja filmowa już nigdy nie będzie dla Was tajemnicą - nauczycie się podstaw pracy na planie oraz stworzycie własną scenę filmową z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu! A wszystko to na WARSZTATACH FILMOWYCH pod nazwą “FREE ACTION”. 🎥🎞 oganizowanych pzez Fundację Filmkultua w Kinie za Rogiem Cafe.
Zajęcia związane z produkcją filmów fabularnych poprowadzi doceniony m.in. przez The New York Times reżyser Bartłomiej Żmuda. Jeżeli marzycie o realizacji własnych tytułów - koniecznie się zapiszcie!

📜 Każdy z uczestników na zakończenie zajęć otrzyma dwa certyfikaty:
1) "Obsługa sprzętu filmowego - profesjonalna rejestracja obrazu oraz dźwięku na planie filmowym"
2) "Scenariusz i reżyseria fabularnych form filmowych".


📅 Dwudniowe Warsztaty teoretyczne i praktyczne odbędą się:
piątek 15.11.2024 w godz. 18:00 - 21:00
sobota 16.11.2024 w godz. 10:00 - 20:00.

Liczba Uczestników: 15 osób. Warunkiem organizacji warsztatów jest zebranie min. 9 osobowej grupy.

🚨 Aby wziąć udział w Warsztatach należy przesłać zgłoszenie poprzez formularz kontaktowy https://forms.gle/tcUQUsc9nfnd3iaB6 📧 oraz dokonać płatności.

Koszt udziału: 210 zł
Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.Prowadzący: Bartłomiej Żmuda - Absolwent Wydziału Reżyserii na PWSFTviT w Łodzi i autor filmów krótkometrażowych, jak „Barbakan”, które zdobyły wyróżnienia m.in. Grand Prix w Teheranie, Grand Prix w Bukareszcie, Nagrodę Publiczności w Pekinie czy Rio de Janeiro. Jego film dokumentalny „5 Dni Lęku” został wybrany przez The New York Times do serii Op-Docs 2022. Natomiast najnowsza, pełnometrażowa produkcja „Bóg i Wojownicy Lunaparków” wygrała Nagrodę Im. M. Szumowskiego na 62 Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Nagrodę Dziennikarzy na 41 Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” 2022.

Regulamin warsztatów dostępny tutaj: https://www.facebook.com/events/1081814543448566/?post_id=1087420809554606&view=permalink

 

Repertuar Kina za Rogiem Café 8.11 - 14.11

8.11  PIĄTEK

18:00 Biała odwaga - PREMIERA KzR Cafe

20:00 Imago - PREMIERA KzR Cafe

 

9.11 SOBOTA

11:00 Inspektor pająk

13:00 Obrazami pokazana – kreatywna podróż po animowanym świecie (blok I dla widza dorosłego) - PÓŁNOC - POŁUDNIE SPOTKANIA FILMOWE

15:00 Filmy animowane studentów, absolwentów i wykładowców WSIiZ oraz spotkanie z autorami - PÓŁNOC - POŁUDNIE SPOTKANIA FILMOWE

18:00 Limbo

20:00 Biała odwaga - PREMIERA KzR Cafe

 

10.11 NIEDZIELA

11:00 Manu. Bądź sobą! 

12:30 Obrazami pokazana – kreatywna podróż po animowanym świecie (blok dla młodego widza 11+) - PÓŁNOC - POŁUDNIE SPOTKANIA FILMOWE

14:00 Obrazami pokazana – kreatywna podróż po animowanym świecie (blok II dla widza dorosłego) - PÓŁNOC - POŁUDNIE SPOTKANIA FILMOWE

16:00 Szkoła magicznych zwierząt

18:00 Porwany 

 

11.11 PONIEDZIAŁEK

Dzień Niepodległości - Dzień Kina Polskiego

11:00 Wielkie zmartwienie

11:30 Przytul mnie. Poszukiwacze miodu

13:00 O psie, który jeździł koleją

15:00 Biała odwaga - PREMIERA KzR Cafe

17:00 Pegasus. Szpieg w moim telefonie (cz. 1) - WATCH DOCS

18:00 Mur - WATCH DOCS

 

12.11 WTOREK

18:00 A jeśli jutro wojna się skończy - WATCH DOCS

19:00 Łączymy się w bólu - WATCH DOCS

 

13.11 ŚRODA

17:30 Planeta B - WATCH DOCS

19:00 Ocean na sprzedaż - WATCH DOCS

 

14.11 CZWARTEK

14:30 Vika! - OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ SENIORA

16:00 Wandea. Zwycięstwo albo śmierć - OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ SENIORA

18:00 Czarna owca - WATCH DOCS

18:30 Prawdziwsze od prawdy - WATCH DOCS

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa