Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2021.09.16

Spotkanie autorskie z Lidią Sadkowską-Mokkas

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie autorskie z Lidią Sadkowską-Mokkas – pisarką, polonistką, dziennikarką i przewodniczką po Warszawie.

Wydarzenie odbędzie się 20 września 2021 r. o g. 17.00 w Wypożyczalni Głównej przy ul. Dąbrowskiego 33a. Liczba miejsc ograniczona – wstęp wolny w oparciu o zaproszenia dostępne w Wypożyczalni Głównej.

Spotkanie dofinansowane ze środków Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok.

 

 Lidia Sadkowska-Mokkas z wykształcenia jest polonistką i dziennikarką, a z pasji także pisarką oraz przewodnikiem po Warszawie. To bliskie sercu autorki miasto, a także jego mieszkańcy, stali się głównym tematem jej twórczości, czego przykładem są jak dotąd cztery jej książek, tj. „Przystanek Warszawa. Subiektywny przewodnik literacki” (2015), „Warszawa Skamandrytów” (2016), "Konwicki : cudzoziemiec tranzytowy" (2017), "Dygat Pan" (2020). Lidia Sadkowska-Mokkas ukończyła studia z filologii polskiej oraz dziennikarstwa. Pisarka posiada także licencję przewodnika po Warszawie. W tej roli autorka przekonuje, że polską stolicę budują nie tylko wspaniałe zabytki i obiekty architektury, lecz równie wielcy ludzie związani z miastem. Z tego względu w programie zwiedzania Lidii Sadkowskiej-Mokkas znajdują się wycieczki śladami warszawskich osobistości – pisarzy i poetów. Odwiedzający pod przewodnictwem polskiej autorki mogą zobaczyć m.in. ulubione kawiarnie literatów, lepiej poznając sylwetki ich dawnych stałych bywalców. Ponadto Lidia Sadkowska-Mokkas organizuje także wycieczki po miejscach wskazanych w takich lekturach jak m.in. „Lalka”, „Kamienie na szaniec” i „Mała Apokalipsa”. Sama siebie pisarka nazywa entuzjastką Warszawy, co zdradzają także jej publikacje. Jedną z napisanych przez Lidię Sadkowską-Mokkas książek jest „Warszawa Skamandrytów”, którą autorka poświęciła międzywojennej grupie poetyckiej Skamander, tworzonej m.in. przez Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego oraz Jana Lechonia. Autorka, która na co dzień trudni się oprowadzeniem wycieczek po Warszawie, w publikacji zabiera czytelników w podróż do stolicy w okresie II Rzeczpospolitej Polskiej. W „Warszawie Skamandrytów” Lidia Sadkowska-Mokkas uchwyciła niepowtarzalny klimat epoki dwudziestolecia międzywojennego, na tle której debiutowali najbardziej znani twórcy polskiej literatury współczesnej. Publikacja jest niezwykle barwnym obrazem literatów, których nie definiuje wyłącznie ich doskonała twórczość. „Warszawa Skamandrytów” bowiem to przede wszystkim opowieść o ludziach – żywiołowych, ambitnych, żądnych sukcesu i sławy, o których z zazdrością pisali Czesław Miłosz i Witold Gombrowicz. Ważną rolę w ich życiu odegrała bez wątpienia Warszawa – miasto ich młodości, inspiracji, uprawiania pracy twórczej i odnoszenia sukcesów.
 

Książka „Warszawa Skamandrytów” została wyróżniona nagrodą w konkursie „Historia zebrana”, a ponadto nominacją do Nagrody im. Oskara Haleckiego w kategorii „Książka Historyczna Roku”. [źródło Merlin.pl]

Kalendarz wydarzeń

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa