Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2020.08.31

WiMBP - spotkanie z Witoldem Szabłowskim

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z Witoldem Szabłowskim – dziennikarzem i reporterem, które odbędzie się 25 września 2020 r. o godzinie 18.00 na platformie ClickMeeting. Spotkanie poprowadzi Adam Głaczyński.

 

Spotkanie jest bezpłatne. Aby się zarejestrować, należy wpisać się imieniem i adresem emailowym, klikając w poniższy link:

 

REJESTRACJA NA SPOTKANIE AUTORSKIE Z WITOLDEM SZABŁOWSKIM W WIMBP W RZESZOWIE

 

Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.

 

Spotkanie w ramach projektu „Spotkajmy się online” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Witold Szabłowski (ur. 27 czerwca 1980) – dziennikarz, reportażysta. Studiował politologię w Warszawie i Stambule. Karierę dziennikarską zaczynał jako depeszowiec w TVN24.  Pracował w dzienniku „Nowy Dzień”, a w wieku dwudziestu pięciu lat, został najmłodszym reporterem „Dużego formatu” – magazynu „Gazety Wyborczej”. Specjalizuje się głównie w tematyce Bliskiego Wschodu. Mieszkał przez jakiś czas w Turcji, gdzie pracował  jako stażysta telewizji CNN Türk. Obecnie jest znany i doceniany zarówno w Polsce, jak i na świecie.

 

Jako pierwszy Polak, dotarł w 2006 roku do rodziny Alego Ağcy, zamachowca który próbował zabić papieża Jana Pawła II. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, w tym Melchiora za 2007 rok i wyróżnienie w konkursie Amnesty International, za cykl swoich reportaży z Turcji.

W 2010 roku  został uhonorowany Nagrodą Dziennikarską Parlamentu Europejskiego, za reportaż „Dziś przypłyną tu dwa trupy”, w którym poruszył problem nielegalnych imigrantów przybywających do Unii Europejskiej.

Za swoją pierwszą książkę „Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji”, przyznano mu Nagrodę im. Beaty Pawlak oraz nominacje do Nagrody Literackiej Nike 2011, a także do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.

Angielskie wydanie otrzymało nagrodę brytyjskiego PEN-Clubu. Książka ukazała się także w języku rosyjskim i niemieckim. W 2012 roku otrzymał specjalne wyróżnienie, od jury Nagrody im. Anny Lindh.

Dziennikarz został doceniony za  artykuły o wychodzeniu Albanii z komunizmu i emigracji Albańczyków. Za reportaż „Dom pełen Ukraińców”, został uhonorowany Nagrodą PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Książka dotycząca rzezi wołyńskiej „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia”, dostała Nagrodę Newsweeka
im. Teresy Torańskiej. Z żoną Izabelą Meyzą napisał „Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem”. Zbiór reportaży „Tańczące Niedźwiedzie. Reportaże z transformacji”, to jeden z największych sukcesów polskiego reportażu za granicą.

Otrzymał za nie nominację, do The Edward Stanford Travel Writing Awards. Ponadto, książka ukazała się nakładem największego światowego wydawcy – nowojorskiego Penguin Random House, który w kwietniu bieżącego roku, wydał również najnowsze dzieło reportera - „Jak nakarmić dyktatora?”. Książka jest efektem spotkań z kucharzami największych dyktatorów, Fidela Castro czy Saddama Husajna. Pracował nad nią cztery lata i przejechał w tym celu cztery kontynenty.

 

Witold Szabłowski stara się zrozumieć swoich bohaterów, nie oceniać ich. Mówi o sobie: "Jestem tubą, przez którą czytelnicy poznają historię z większą ilością niuansów, niż w przypadku krótkich relacji prasowych."


 

Kalendarz wydarzeń

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa