Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2019.01.25

Wystawy w rzeszowskim BWA

Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie zaprasza do obejrzenia Wystaw: Wystawa Fotografii -„Dokumentalni”, Piotr Burger – Assemblage

Wystawa Fotografii -„Dokumentalni”- Magdalena Grela, Małgorzata Kusz, Małgorzata Hul, Katarzyna Michno, Małgorzata Dziedzic, Wit Hadło, Janusz Witowicz, Michał Drozd, Rafał Drozd, Bogdan Wąsacz, Waldemar Sosnowski, Paweł Malarczyk, Kazimierz Gaweł, Damian Hyjek, Grzegorz Kobiernik, Marcin Dróżdż, Paweł Olearka, Andrzej Pado, Marcin Walko, Wacław Nowacki, Przemysław Niepokój – Hepnar, oraz Piotr Burger – „Assemblage”

Wystawa wielopokoleniowa fotografów skupionych wokół zdjęć dokumentalnych. Zobaczymy prace 21 autorów, między innymi: wybitnego dokumentalistę Janusza Witowicza, którego fotografie posiadają wyjątkowy walor artystyczny i dokumentalny, Marcina Walko i jego dokument z marszu po miejscach zagłady w Srebrenicy na terenie Republiki Serbskiej pt. „Parcela M11” z 2018 r. Nie zabraknie także zdjęć dotyczących sytuacji i ludzi z całego województwa podkarpackiego jak np. dzień z życia niewidomej autorstwa Magdaleny Greli czy reportażu o życiu bieszczadzkich baców autorstwa Rafała Nowaka.

Grupa Dokumentalni powstała w 2017 roku po spontanicznym spotkaniu na wspólnej wystawie w Galerii Stara Drukarnia w Rzeszowie. Połączyło nas wspólne zainteresowanie reportażem i fotografią dokumentalną.
W obecnym czasie fotografia w Polsce przeżywa renesans, ale polega on na popularności zdjęć pojawiających się w mediach społecznościowych, oraz o przeznaczeniu komercyjnym. Fotografowie poszukując niszy, która zagwarantuje im materialne przetrwanie nie dbają o to, co robią, liczy się zdjęcie, które się sprzeda. Fotografia prasowa staje się zbędna, a dokument fotograficzny niemal znika z obszarów zainteresowania początkujących miłośników fotografii. W takich okolicznościach nie mamy złudzeń, że powinniśmy poświęcić własny czas, jak również to, że staliśmy się wolontariuszami fotografii dokumentalnej. Mamy świadomość, że bez naszego wkładu i poświęcenia wgląd w historię naszego województwa (nie ograniczamy się tylko na tym) może zostać zubożony o zdjęcia ilustrujące jedynie zmiany urbanistyczne oraz oficjalne uroczystości. Nie mamy ambicji do stworzenia następnego podmiotu, który będzie pisał projekty i zabiegał o dofinansowanie ze strony władz miasta. Wojciech Nowicki w książce Odbicie (2018) w sposób niezwykle jasny formułuje definicje dokumentu fotograficznego „Charakterystyczną cechą dokumentu fotograficznego jest jego stosunkowo ścisłe odtworzenie rzeczywistości. Ścisłość ta powinna wyrażać się nienaganną ostrością w odtworzeniu konturów przedmiotów, właściwym uchwyceniu ich wielkości i proporcji, struktury materiału i walorów tonalnych. Odtworzenie to powinno być obiektywne, pozaosobiste, rzeczowe" i wreszcie „Niepożądana jest (...) jakakolwiek osobista interpretacja

Piotr Burger – Assemblage

Piotr Burger urodzony w 1959 roku w Krośnie. Absolwent PLSP w Jarosławiu. Jest członkiem ZPAP. Pracuje w Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Zajmuje się rzeźbą, fotografią, konserwacją starych mebli i przedmiotów. Pisze teksty poetyckie. Zorganizował 9 wystaw indywidualnych m.in. w Krosnie, Warszawie, Dukli, Zalagerszeg (Węgry). Brał udział w ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach zbiorowych. Za swoje prace otrzymał III Nagrodę na Biennale Plastyki Krośnieńskiej (2008), 6. Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z Krosna do Krosna” (2012). W 2008 roku wydał autorską książkę pt. „Twarze”, gdzie zaprezentował własną twórczość literacką i plastyczną.                          

Wystawy czynne do 3.03.2019

Kalendarz wydarzeń

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa