Kultura w Rzeszowie
Wystawy w rzeszowskim BWA
Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza do 16.02.2020 na Wystawy: Beata Cedrzyńska – i Powłoki i Layers oraz Witold Śliwiński - Szkło Artystyczne
Beata Cedrzyńska - Urodzona w Gdańsku. Dyplom na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki w 1999 roku., promotor prof. Teresa Miszkin. W latach 2002-2012 zatrudniona na ASP w Gdańsku. Tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki plastyczne, w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne uzyskała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie pełni funkcję prodziekana Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku, gdzie zatrudniona jest na stanowisku profesora. Autorka i uczestniczka około stu dwudziestu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Prace prezentowały między innymi: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu, Galeria Sztuki w Legnicy, Galeria Kaas w Innsbrucku, Międzynarodowe Targi Gdańskie, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Galeria Sandhofer w Innsbrucku i Salzburgu, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Galeria Brotzinger Art w Pforzheim, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Galeria Refektarz w Kartuzach, Miejska Galeria Sztuki w Mosinie, Galeria Test w Warszawie, Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku, Galeria ZPAP w Łodzi, Galeria ZPAP w Szczecinie, BWA w Kielcach, BWA w Pile, MBWA w Lesznie, BWA w Olkuszu, BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, BWA w Bielsko-Białej, BWA w Bydgoszczy, BWA w Rzeszowie, BWA w Wałbrzychu, BWA w Tarnowie oraz BWA w Szczecinie.
Laureatka wielu nagród, wyróżnień i stypendiów, między innymi: Grand Prix - Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i nagrody kwartalnika “Format” 10. Ogólno-polskiego Przeglądu Malarstwa Młodych “Promocje 99“, wyróżnienia honorowego I Między-narodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych ,,Zdarzenia” 2000, Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni - Grand Prix VI Międzynarodowego Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej Gdynia 2011, wyróżnienia honorowego IV Międzynarodowego Biennale Obrazu ,,Quadro - Art” Łódź 2014, Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Gdańska 2014, Grant Rektora PJATK 2015 i 2016, wyróżnienia honorowego Jury 25 Festiwalu Malarstwa Współczesnego Szczecin 2016.
Prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Galerii Sztuki w Legnicy, Galerii Sandhofer w Salzburgu, kolekcji BWA w Olkuszu i Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, w zbiorach prywatnych w Niemczech i USA. Autorka licznych publikacji, między innymi: „Obrazy”, „Zderzenia”, „Outsider”, „Osobność”, „Ciało i sacrum. Retrospektywa”,
„Powłoki” (Biblioteka Narodowa). Teksty krytyczne (recenzje) autorstwa: prof. Marii Targońskiej, prof. Macieja Świeszewskiego, prof. Jacka Strzeleckiego, prof. ASP dr hab. Grzegorza Radeckiego, dr Andrzeja Saja, dr Doroty Grubby–Thiede, dr Krzysztofa Jureckiego, Jolanty Ciesielskiej, Jarosława Denisiuka, Jerzego Kamrowskiego, Małgorzaty Dorny (Wendrychowskiej), Andrzeja Pawełczyka.
Wystawa Beata Cedrzyńska – POWŁOKI będzie prezentowała prace najnowsze, szczególnie rozpoczęty w 2019 roku cykl tytułowy Powłoki, obejmujący zarówno malarstwo zrealizowane w technice akrylu na płótnie, jak i w technikach fotograficznych, graficznych na płótnie lub na szkle.
Witold Śliwiński - Szkło Artystyczne
Witold Śliwiński urodził się w 1963 r. w Krośnie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym, kierunek – formy użytkowe, i wychowankiem znanego artysty rzeźbiarza Władysława Kandefera, ucznia Ksawerego Dunikowskiego. Po ukończeniu liceum był słuchaczem Studium Fotograficznego w Krośnie. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa” w Warszawie. Jako początkujący artysta zajmował się grafiką i rysunkiem, projektował także znaki graficzne dla firm oraz wykonywał aranżacje ekspozycji targowych. Kolejny etap to projektowanie i wykonawstwo artystycznych i użytkowych wyrobów ze skóry. Jako artysta zafascynował się szkłem, które stało się dla niego tworzywem twórczym, z którego powstała szklana rzeźba. Obok form tradycyjnych, harmonijnie zakomponowanych, o klasycznej linii i powściągliwym zdobnictwie, pojawiła się sztuka nowoczesna i to ona właśnie zaczęła dominować. Jego poszukiwania mają swoje odzwierciedlenie w ogólnej tendencji rozwojowej współczesnego szkła artystycznego.
„Szkło to dziwna substancja. Z jednej strony wymagająca, żądna skupionej uwagi i rozległej wiedzy. Z drugiej, wyrazista, a zarazem chętna do zmian." Jako materia może być poddana różnego rodzaju działaniom i technikom, może być barwiona, wyciągana, stapiana, rozciągana, cięta, dmuchana, tłuczona i na nowo łączona. Idąc tym tropem, artysta rozpoczął eksperymenty z formami szklanymi, łącząc je z innymi materiałami tak odmiennymi, jak np. metal, kamień czy drewno. Cały czas szukając nowych rozwiązań, testuje możliwości i kondycję szklanej materii. Szkło łączone jest z różnymi elementami, uzyskując niejednokrotnie nieprzewidywalny, zaskakujący rezultat. Efekty tej pracy są wypadkową doświadczenia i dojrzałości twórczej, jak i jego pasji eksperymentatorskiej połączonej z odwagą i ryzykiem działań nowatorskich. Na tej podstawie powstają rzeźby do aranżacji wnętrz dla firm, do domu, do muzeów. Bo szkło, niezależnie od sposobu produkcji i obróbki, zawsze pozostanie materiałem na swój sposób magicznym. Sztuka współczesna stała się dla artysty inspiracją do tworzenia nie tylko form dekoracyjnych i wyrobów artystycznych, ale także ściśle użytkowych. Śliwiński współpracuje z Krośnieńskimi Hutami Szkła, Hutą Szkła „Sabina” oraz innymi firmami tej branży na terenie Krosna. Jest laureatem wielu konkursów. Jego prace o charakterze użytkowym były wystawiane na Targach Szkła we Frankfurcie, a także w Nowym Yorku, Las Vegas, Brukseli, Lipsku, Poznaniu. Rzeźby szklane znajdują się w wielu galeriach na terenie kraju oraz za granicą.
Wystawy czynne do 16.02.2019