Kalendarz
Wystawa "Shoah. W obliczu Zagłady" w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę
Shoah. W obliczu Zagłady
zorganizowaną w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci
o Ofiarach Holocaustu
3 – 31 stycznia 2022 r.
Budynek WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13 (na piętrze)
Wstęp wolny, w godzinach otwarcia biblioteki
W budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, po remoncie powstała nowa przestrzeń wystawowa na piętrze – na ścianach zawisł system wystawienniczy, gabloty, które do tej pory znajdowały się w hallu głównym zostały przeniesione.
W nowym miejscu na Czytelników i odwiedzających będzie czekała styczniowa wystawa „Shoah. W obliczu Zagłady” zorganizowana w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, przypadającego na 27 stycznia.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu został uchwalony 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego zgładzonych podczas II wojny światowej. Wybrana data – 27 stycznia jest symboliczna i upamiętnia dzień wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przez 100. Lwowską Dywizję Piechoty, pod dowództwem generała majora Fiodora Krasawina.
Celem wydarzenia jest uwrażliwienie przyszłych pokoleń na problem Holocaustu, by tym samym zapobiec aktom ludobójstwa w przyszłości, rasizmowi, nienawiści i uprzedzeniom.
Wystawa składa się z plansz zawierających fakty nt. Zagłady Żydów, cytatów oraz gablot ze zbiorami biblioteki. Wśród książek zaprezentowanych na wystawie znajdują się powieści oparte na faktach, biografie, podręczniki oraz świadectwa i wspomnienia Ocalonych, a także albumy i wstrząsające fotografie ukazujące sytuację Żydów podczas wojny. Nie zabraknie licznych polemik naukowców i badaczy próbujących podjąć temat zrozumienia Holocaustu. Spora część zbiorów dotyczy nazistowskiego obozu Zagłady w Auschwitz: zainteresowani mogą znaleźć informacje o powstaniu, działaniu, dokładnej topografii, projekty i przekroje budynków Auschwitz.
Koordynat GPS miejsca: 50.0391600°N, 22.0000027°E
Do pobrania: plakat wydarzenia.
Grafika nadesłana przez organizatora.