Kalendarz
"To jest rzecz wtórna"
Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii "To jest rzecz wtórna" Anny Hartman-Ksycińskiej, który odbędzie się 26 lutego (sobota) o godzinie 18:00 oraz na premierowe spotkanie z autorką, projektantką oraz edytorką książki Anny Hartman-Ksycińskiej pod tym samym tytułem 27 lutego (niedziela) o godzinie 11:00.
ANNA HARTMAN - KSYCIŃSKA „TO JEST RZECZ WTÓRNA"
„To jest rzecz wtórna”
„A potem jest taki moment, taki przerażający, przełomowy moment, który tak naprawdę nie jest momentem, tylko procesem, kiedy uświadamiasz sobie, że twoja przepustka niewinności zaczyna wygasać. I teraz to świat patrzy na ciebie. (…) Musisz się̨ stworzyć od początku.” – napisała Julia, 19 lat.
„To jest rzecz wtórna” to projekt dokumentalny o młodych ludziach z Rzeszowa realizowany od wiosny 2019 roku. Przyglądam się grupie przyjaciół u progu dorosłości. Spędzają czas ze sobą, rozmawiają, inspirują się wzajemnie, eksperymentują na różnych polach. Czasem, korzystając z przywileju młodości, bawią się wesoło. Często jednak demonstracyjna brawura przykrywa smutek, niepewność, poczucie braku oparcia. Rekompensują to tworząc silne więzy wewnątrz grupy, w której mają możliwość czułego, pozbawionego erotycznego podtekstu przytulenia się, ale także przymiarki do pierwszych związków partnerskich, niekoniecznie heteroseksualnych.
Tożsamość jest procesem ciągłego stawania się, nie drogą do celu. Sposób ubierania się, poglądy, orientacja seksualna podlegają ewolucji, ale na każdym etapie tej drogi potrzebne jest bezpieczeństwo i poczucie akceptacji; wsparcie grupy zastępuje brak zrozumienia w szkole, czy rodzinie.
Poznałam ich kilkanaście miesięcy temu. Grupę kolorowo ubranej młodzieży z ostatnich klas liceum. Stopniowo zaufali mi i pozwolili się fotografować. Nie było to oczywiste. W mieście w południowo-wschodniej Polsce prowokujące stroje, kolorowe włosy, biżuteria u obojga płci, próby zdefiniowania preferencji seksualnych stanowią wyraźne przekroczenie akceptowalnych standardów socjalnych, zarówno z punktu widzenia szkoły, jak i rodziców. Ile wolności zostawiamy młodym ludziom? Czy ułatwiamy im wejście w dorosłość? Czym są stereotypy i jak zgubny mogą mieć wpływ na nastolatków? Czy tożsamość musi być przedmiotem debaty politycznej? Zadaję sobie to pytanie codziennie. Julia – to moja córka.
Anna Hartman-Ksycińska
Doktor nauk medycznych, specjalista pediatrii i anestezjolog, od kilku lat na równi z medycyną pasjonuje ją fotografia. Interesuje ją fotoreportaż i dokument, przede wszystkim dotyczący szeroko pojętych praw człowieka, jego miejsca w społeczeństwie i związku człowieka z naturą.
Absolwentka programu mentorskiego Sputnik Photos 2019/2020
Finalistka konkursu im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia” 2020.
„To jest rzecz wtórna”.było jak dotąd prezentowane podczas Opolskiego Festiwalu Fotografii w 2021 roku.
---
Książka:
Fotografie: Anna Hartman-Ksycińska
Tekst: Julia Nowak
Edycja i sekwencja fotografii: Joanna Kinowska
Projekt graficzny: Kasia Kubicka
Przygotowanie zdjęć: Tomasz Kubaczyk
Wydanie pierwsze. Rzeszów, 2022
Koordynat GPS miejsca: 50.0367100°N, 22.0015100°E
Do pobrania: plakat wydarzenia.
Grafika nadesłana przez organizatora.