Kalendarz
Spotkanie z bohaterami programu „Moda na język polski”
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z bohaterami programu „Moda na język polski”. Gośćmi spotkania będą: dr hab. Joanna Rusin, prof. UR, prof. dr hab. Kazimierz Ożóg, redaktor Adam Bienias.
[MIEJSCE] Budynek Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, ul. Sokoła 13, wstęp wolny
[TERMIN] 21 lutego 2023, godz. 17:00
„Moda na język polski” – program redaktora Adama Bieniasa z udziałem prof. dra hab. Kazimierza Ożoga oraz dr hab. Joanny Rusin, prof. UR, emitowany na antenie TVP Rzeszów. W programie poruszana jest problematyka współczesnej polszczyzny i zachodzących w niej zmian w różnych kontekstach kulturowych i społecznych.
Link do programu na stronie TVP.PL
Dr hab. Joanna Rusin, prof. UR – pracownik naukowy Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Autorka licznych artykułów w czasopismach literackich i naukowych oraz książek: „Aleksander Wielopolski – bohater trudnej legendy” (1999), „Człowiek świętego imienia: legenda Traugutta w piśmiennictwie polskim XIX i XX wieku” (2002) i „Literatura i jej konteksty: prace ofiarowane profesorowi Czesławowi Kłakowi” / pod. red. Joanny Rusin, Kazimierza Maciąga (2005).
Prof. dr hab. Kazimierz Ożóg – profesor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Został habilitowany w 1991 r., jako rozprawę habilitacyjną zgłosił publikację „Leksykon metatekstowy”. W 2003 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Najpopularniejszą publikacją prof. Kazimierza Ożoga jest „Polszczyzna przełomu XX i XXI w.” (2001). Profesor prowadzi wykłady w Instytucie Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2019 r. jest współprowadzącym programu „Moda na język polski”.
Adam Bienias – absolwent Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego, redaktor TVP3 Rzeszów od 2014 roku. W 2020 r. nagrodzony przez Radę Programową Telewizji Rzeszów jako Dziennikarz Roku. Od 2019 roku jest prowadzącym „Mody na język polski”, gdzie opowiada o współczesnych trendach polszczyzny.
Spotkanie odbędzie się z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Koordynat GPS miejsca: 50.0391600°N, 22.0000027°E
Do pobrania: plakat wydarzenia.
Grafika nadesłana przez organizatora.