Kalendarz
Spektakl „Kantor tu jest” w ramach projektu LATAJĄCY TEATR KANTOROWI
„Dlaczego człowiek nie widzi rzeczy? Sam stoi na przeszkodzie: zakrywa sobą rzeczy.”
F.Nietsche
A co gdyby przedmiotom Kantora dać głos? Czy mogą opowiedzieć swoją historię o słynnym Teatrze Cricot 2 i o związku z jednym z najbardziej rewolucyjnych artystów polskiego teatru? Jaki obraz wyłoni się z relacji Deski, Krzesła, Worka jutowego, Karabinu, Manekina, Szalika, Rowerka – aktorów tak istotnych dla Kantora. Czy przedmioty mają prawo do własnej opowieści?
Podczas tygodniowego warsztatu grupa niezależnych artystów, przybywając do Wielopola Skrzyńskiego latem 2021r., próbowała doświadczyć i zobaczyć teatr Tadeusza Kantora z perspektywy jego słynnych obiektów. Eksperyment się powiódł. Duchy zostały wywołane.
Premiera Wielopole Skrzyńskie 2021r
Magdalena Miklasz i Latający Teatr Kantorowi
reżyseria: Magdalena Miklasz
występują: Monika Adamiec, Karina Góra, Anna Jamrozek–Sowa, Marek Kościółek, Monika Nitkiewicz–Mitrut, Grażyna Tabor, Marcin Woszczewski, Barbara Wójcik–Wiktorowicz
muzyka: Karina Góra, Magdalena Miklasz, Julian Maziarz
światło i dźwięk: Marcin Nawrocki
Dotychczasowe prezentacje spektaklu KANTOR TU JEST:
- Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów WYŻYNA TEATRALNA - OFFLINE Rudka 2021
- Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE TRÓJMORZE Rzeszów 2021
- XI Jarosławski Przegląd Teatralny NA DZIEDZIŃCU Jarosław 2021
- 29. Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA Toruń 2021
- Podkarpackie Konfrontacje Teatralne Rzeszów 2021
- Pokaz gościnny podczas otwarcia Ogólnopolskich Prezentacji Teatrów Poszukujących o Nagrodę im. - - Tadeusza Kantora „KANTORALIA 2022” Wielopole Skrzyńskie 2022
- Gościnny pokaz podczas uroczystości zamknięcia Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „KALEJDOSKOP” 2022 Gardzienice 2022
- Ogólnopolski Festiwal Teatralny OFF-ka 2022 Racibórz 2022
LATAJĄCY TEATR KANTOROWI to ogólnopolski projekt artystyczny skupiający artystów, reżyserów teatrów offowych, młodzieżowych, pozainstytucjonalnych, pedagogów teatru, scenografów i teoretyków teatru wokół myśli i postaci Tadeusza Kantora.
Spotykamy się raz w roku w Wielopolu Skrzyńskim, w miejscu szczególnym dla teatru polskiego, żeby pod kierunkiem ważnego dla nas reżysera, twórcy teatru pracować nad spektaklem. Jest to rodzaj METASPOTKANIA – „Mistrz, do Mistrza, do Mistrza”.
To rodzaj żywego POMNIKA NIEMOŻLIWEGO czynionego w hołdzie Tadeuszowi Kantorowi. Bez powielania, kopiowania czy kalkowania, ale z fascynacji i inspiracji osobą, twórczością i postacią Tadeusza Kantora.
Miejsce także jest szczególne. Wielopole Skrzyńskie jest jak zachowany relikt, spokojne, życzliwe, twórcze, przywołujące wspomnienia i „przywołujące ducha”, pozwala skupić się i całkowicie oddać pracy twórczej nad spektaklem.
Zapraszani reżyserzy, to twórcy wyjątkowi, choćby ze względu na swój stosunek do twórczości i postaci Tadeusza Kantora – Mistrza.
W 2019r. zaproszenie do współpracy przyjął prof. Leszek Mądzik, powstał wówczas spektakl „Źródło” reż. Leszek Mądzik
W 2020r. w wyniku spotkania i pracy twórczej powstał spektakl „Ważne okno. Hommage dla Marii Stangret” koncepcja reżyserska Paweł Passini.
W 2021r. pracami nad spektaklem kierowała Magdalena Miklasz. Pod jej czujnym okiem powstał spektakl „Kantor tu jest”
Rok później w 2022 r. do współpracy zaproszone zostały Magdalena Miklasz i Anna Stela, w wyniku twórczych działań powstał spektakl „Jak obmyśliłem Śiwait”
W 2023 r. przygotowaliśmy spektakl „Anatomia zdarzeń. Kieszenie pełne wspomnień” w reżyserii Joanny Gerigk.
Pokaz spektaklu „Kantor tu jest” odbędzie się w Młodzieżowym Domu Kultury
przy ul. Osmeckiego 51
29 października 2023 r. (niedziela) o godz. 18:00
Trailer spektaklu "Kantor tu jest" - pokaz premierowy Wielopole Skrzyńskie 2021
https://www.youtube.com/watch?v=krzG221IFeA&t=22s
Pokaz spektaklu odbędzie się w ramach zadania "Rzeszów Na Szlaku Sztuk - teatr, muzyka, edukacja"
Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów