Kalendarz
„Ślady obecności Żydów w przestrzeni Rzeszowa"
Zachęcamy do wzięcia udziału w wykładzie otwartym Marty Wójcik „Ślady obecności Żydów w przestrzeni Rzeszowa" – wykład jest drugim z cyklu wykładów otwartych składających się na projekt „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, którego celem jest przybliżanie społeczności Rzeszowa historii jego żydowskich mieszkańców.
Druga wojna światowa zakończyła kilkusetletnią obecność społeczności żydowskiej w krajobrazie kulturowym i historycznym Rzeszowa. Zniszczeniu uległy synagogi, domy modlitwy, cmentarze, miejsca użyteczności publicznej, liczne sklepy i warsztaty. Niektóre miejsca uległy przekształceniom, niektóre zniknęły na zawsze. Mimo to do dzisiaj zachowało się w przestrzeni miasta wiele śladów przypominających o naszych dawnych sąsiadach. Jakich? Dowiecie się tego podczas wykładu.
Wykład wygłosi Marta Wójcik - kierowniczka Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego, współpracująca z Zakładem Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii UR, organizatorka i współorganizatorka wielu wydarzeń promujących kulturę żydowską i upamiętniających dziedzictwo rzeszowskich Żydów (m.in. wystawa w 2017 roku pod tytułem „Rzeszów we wspomnieniach Żydów, przedwojennych mieszkańców miasta. Korespondencja ze zbiorów Bogusława Kotuli”, oraz wystawa w 2020 roku „Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu – retrospekcja”), od 2022 roku sekretarz Stowarzyszenia Rajsze.
Organizator: Fundacja Inwencja
Partnerzy: Miasto Rzeszów, Urban Lab, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Stowarzyszenie Rajsze.
Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft – Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość).
Termin i miejsce wydarzenia: 1 grudnia, Urban Lab w Rzeszowie, godz. 18.00.