Kalendarz
MIKOŁAJKI TEATRALNE
Serdecznie zapraszamy na Mikołajki Teatralne, które odbędą się w siedzibie Teatru Przedmieście w dniach 8-10 grudnia 2023.
PROGRAM:
8 GRUDNIA
19.00 – Teatr Przedmieście „KIEDYŚ CI OPOWIEM...”
„Kiedyś Ci opowiem…” skupia wszystkie najważniejsze wątki, które można dostrzec w dotychczasowej twórczości teatralnej Anety Adamskiej – Szukały. Jest to przede wszystkim spektakl o sile pamięci, nieuchronności przemijania, ale też o kontynuacji pośmiertnej egzystencji. O mocy opowieści, która przekazywana z pokolenia na pokolenie nadaje sens istnieniu. Jest to także sztuka o radości i afirmacji życia, które każdego dnia potrafi nas zaskoczyć i zachwycić. Nadając teatralną formę historiom rodzinnym reżyserka powołuje do życia wyimaginowany świat dzieciństwa, młodości swojego ojca i próbuje go ocalić przekazując tę opowieść dalej…
scenariusz i reżyseria: Aneta Adamska-Szukała
muzyka: Jakub Adamski – akordeon, Mirosław Kiełbasa – trąbka, Maciej Szukała – gitara
występują: Aneta Adamska-Szukała, Iwona Błądzińska, Jakub Adamski, Krzysztof Adamski, Paweł Sroka, Maciej Szukała
9 GRUDNIA
19.00 – Teatr Terminus A Quo „WARIAT I ZAKONNICA”
Zapraszamy na legendarny spektakl Teatru Terminus A Quo. Premiera miała miejsce 22 grudnia 1977 roku w Zakładowym Domu Kultury "Odra", Nowosolskiej Fabryki Nici w Nowej Soli. Scenariusz sztuki został napisany przez szefa TAQ Edwarda Gramonta i znalazły się w nim teksty: Stanisława Ignacego Witkiewicza "Wariat i zakonnica", Ewangelia wg św. Mateusza, fragment poematu "Elza" Louisa Aragona "Chcę ci wyznać tajemnicę". Po wielu latach w roku 1997 pojawił się nowy tekścik zasilający Witkacego, mianowicie: fragmenty tekstów Fernando Arrabala z książki "Jądro szaleństwa". Spektakl był wielokrotnie (aż 179 prezentacji!) wystawiany na scenach w całej Polsce.
scenariusz i reżyseria: Edward Gramont
występują: Edward Gramont, Kinga Kaczmarek, Eliasz Gramont, Konrad Gramont, Alicja Niemczyk, Agata Teuerle
10 GRUDNIA
19.00 – Teatr Przedmieście „PODRÓŻ”
Scenariusz spektaklu „Podróż” został napisany według fragmentów wielkiej trzytomowej powieści Tomasza Manna „Józef i jego bracia”. Prace nad książką autor poprzedził gruntownymi, wieloletnimi studiami z zakresu historii starożytnej, archeologii, mitologii różnych kultur i religioznawstwa. Punktem wyjścia powieści jest fragment biblijnej Księgi Rodzaju, choć Mann przy jej pisaniu korzystał także z apokryfów, interpretacji gnostyckich, a nawet teozoficznych.
Historia biblijna Józefa i jego braci ożywa stając się legendą innego niż dotąd rodzaju. Józef, syn patriarchy Jakuba, bezwarunkowo oddany i ufający Bogu pozwala mu się wieść przed najtrudniejsze okoliczności swojego życia. Z jednakową wiarą i ufnością znosi wszystkie cierpienia: haniebną sprzedaż i późniejszą niewolę, jak również przyjmuje zaszczyty związane z pełnieniem funkcji namiestnika na dworze faraona.
Spektakl jest kameralną opowieścią o odkrywaniu własnego powołania, o podróży w głąb siebie, o zagubionej gdzieś bliskiej relacji z Bogiem. Chcemy zaprosić wszystkich widzów na artystyczną ucztę, podczas której opowiemy niezwykłe losy Józefa… losy każdego z nas.
tekst: Tomasz Mann, na podstawie powieści „Józef i jego bracia”
adaptacja tekstu i reżyseria: Aneta Adamska-Szukała
scenografia: Aneta Adamska-Szukała, Paweł Sroka
występują: Jakub Adamski, Aneta Adamska-Szukała, Iwona Błądzińska, Paweł Sroka, Maciej Szukała
*****
wstęp wolny
rezerwacja miejsc: tel. 667 714 730
Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów w ramach programu „Całoroczna działalność kulturalna”