Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2023-12-02 16:30

KINO O FOTOGRAFII 2023 / SIMONA / OTWARTA PROJEKCJA FILMU

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza na grudniowy cykl otwartych projekcji filmowych #KinooFotografii 2023, realizowanych w ramach tegorocznej edycji wydarzenia #Patrz!Szeroko V Rzeszowski Weekend Fotografii.

 

Pierwsza z trzech projekcji już w najbliższą sobotę, 2 grudnia o godzinie 16:30 w #GFMR #na_pietrze!

 

Kino o Fotografii 2023 / VOL.1
Kiedy: 2 grudnia / sobota / godz. 16:30
Gdzie: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa / ul. 3 Maja 9 / I piętro

Czas projekcji: 90 minut

 

Wstęp wolny.

 

Kim naprawdę była Simona Kossak - legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny - słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70.?

Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do prastarej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji.

Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom, a jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoliło nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światowa ekosystem, ale też pomaga nam zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić innym istotom żyć. Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.

 

SIMONA KOSSAK

Biolożka, profesorka nauk leśnych, popularyzatorka nauki. Znana przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski. Była córką Jerzego Kossaka, wnuczką Wojciecha i prawnuczką Juliusza – trzech malarzybatalistów rozmiłowanych w koniach, ojczystym krajobrazie i polskiej historii. Była także bratanicą poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz pisarki Magdaleny Samozwaniec.

Jej stryjeczną babką była Zofia Kossak-Szczucka, autorka powieści historycznych. Simona była również postacią wyjątkową. Zajmowała się m.in. ekologią behawioralną ssaków. Określała siebie mianem zoopsycholożki. Słynęła z bezkompromisowych poglądów, wrażliwości na los zwierząt i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej. Wyprzedzała swoją epokę w sposobie myślenia o przyrodzie. Dopiero teraz zaczynamy rozumieć związek, który ona dostrzegła już wcześniej - ten między naszymi działaniami i resztą świata przyrody. Żyjąc w puszczy znalazła się po stronie zwierząt i zrozumiała ich język tak dobrze, że przez niektórych była wręcz uważana za czarownicę.

 

OD REŻYSERKI

Simona Kossak przyjechała do Puszczy Białowieskiej z Krakowa jako młoda dziewczyna, żeby napisać doktorat i została w niej do końca życia badając przyrodę, szczególnie dzikie zwierzęta. Mieszkała w leśniczówce pośrodku Puszczy bez prądu ani wody otoczona gronem dzikich zwierząt. Współlokatorem a z czasem towarzyszem życia Simony był wybitny fotografik, Lech Wilczek. Połączyła ich miłość do przyrody, do zwierząt.

Dzięki jego zdjęciom powstała ogromna ilość niezwykłych fotografii Simony ze zwierzętami, dokument ich wspólnego życia w leśniczówce „Dziedzinka”. Po śmierci Lecha okazało się, że fotografie i negatywy są w wielkim rozproszeniu. Spadkobierczyni dziedzictwa, Ida Matysek, cioteczna wnuczka Simony, która mieszka w Finlandii, przyjechała do Białowieży, żeby je uporządkować.

Ida spotyka ludzi, którzy pamiętają Simonę z różnych etapów jej życia i przywołują konkretne sceny. Najczęściej bohaterami opowieści są dzikie zwierzęta. Ze wspomnień wyłania się barwna, niekonwencjonalna osobowość, portret niezwykłej kobiety, która odważnie i bezkompromisowo realizowała swoją pasję, nie poddawała się presji konwenansu, zdecydowanie walczyła o przyrodę i prawa zwierząt, w czym wyprzedzała swój czas.

 

Wydarzenie jest częścią projektu “Patrz!Szeroko - V Rzeszowski Weekend Fotografii” dofinansowanego z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.


Organizator: Rzeszowska Akademia Fotografii


Partnerzy projekcji: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, Against Gravity.

Partner Technologiczny #RWF2023: Panasonic Polska

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek


Koordynat GPS miejsca: 50.0367100°N, 22.0015100°E

 

Do pobrania: grafika promująca wydarzenie.

Grafika nadesłana przez organizatora.

 

Miejsce: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9
Organizator: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa