Kalendarz
„Sztible i klojzy – chasydzkie modlitewnie w Rzeszowie”
Serdecznie zapraszamy na wykład otwarty Karoliny Ożóg w ramach projektu „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”.
KIEDY: 5 stycznia. godz. 18:00
GDZIE: Urban Lab
Jak czytamy w Księdze Pamięci Rzeszowa: Osiemdziesiąt procent żydowskiej populacji Rzeszowa stanowili ortodoksi. Nosili tradycyjny żydowski strój, w tym długi czarny płaszcz i czarny aksamitny kapelusz. Gorliwi chasydzi nosili długie pejsy i długie brody, jedni zaniedbane, inni starannie przystrzyżone. W szabat i święta wszyscy Żydzi nosili sztrejmel a także czarny jedwabny płaszcz. W Rzeszowie nikt nie wstydził się swojego judaizmu. Chasydzi wychodzili na ulice w szabaty i święta owinięci w wełniane szale modlitewne. W dni Sukkot z dumą nosili lulaw i etrog. Latem, podczas posiłków szabatowych, dźwięk pieśni śpiewanych przy stole wydobywał się z żydowskich domów i rozchodził po wszystkich ulicach, na których mieszkali Żydzi.
Do świata rzeszowskich chasydów zaprosi nas Karolina Ożóg, rzeszowianka, absolwentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, muzealniczka, edukatorka, tłumaczka języka hebrajskiego, od 2013 r. związana z Muzeum Krakowa, obecnie z oddziałem w Starej Synagodze, autorka facebookowego profilu „Rajsze – Historia rzeszowskich Żydów”.
Karolina Ożóg zaprasza: Podczas wykładu opowiem czym był chasydyzm, zajrzymy też do licznych modlitewni – sztibli (sztibl – jid. Izdebka) i klojzów (jid. z niemieckiego Klause – cela), w których modlili się zwolennicy poszczególnych dynastii chasydzkich, popularnych w Rzeszowie: sądeckiej, sadogórskiej, rymanowskiej, dzikowskiej, błażowskiej i innych. Opowiem o rzeszowskich Admorim (Admor – tytuł nadawany cadykom): Rabbim Eleazarze Weissblumie zwanym Eleazarem Rajszerem, Rabbim Jehudzie Ungarze, Rabbim Avrahamie Chaimie Horowitzu i Błażowskim Rebe Cwi Elimelechu Szapiro. Dzięki barwnym wspomnieniom przeniesiemy się na chwilę do całkiem innego Rzeszowa.
Wykład jest trzecim z cyklu wykładów otwartych składających się na projekt „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, którego celem jest przybliżanie społeczności Rzeszowa historii jego żydowskich mieszkańców. Wstęp wolny!
Organizator: Fundacja Inwencja
Partnerzy: Miasto Rzeszów, Urban Lab, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Stowarzyszenie Rajsze.
Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft – Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość).