Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-06-07 - 2024-06-13

Wydarzenia i repertuar Kina za Rogiem Cafe 7-13.06

8.06 godz.18:00 WERNISAŻ wystawy fotograficznej “Na planie filmu KOS” w Kinie za Rogiem Café, SEANS i SPOTKANIE z pracownikami Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Znakomity film "Kos" przebojem podbił nie tylko polskie kina, ale i rodzime festiwale filmowe. To laureat m.in. 6 Orłów, Polskiej Akademii Filmowej i 4 Złotych Lwów z Gdyni. Produkcja Pawła Maślony została zealizowana przy wsparciu ze środków Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego i powstawała głównie w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Dlatego też Kino za Rogiem Cafe oraz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zapraszają 8.06 o godz. 18:00 na wernisaż wystawy fotogtaficznej “Na planie filmu KOS” połączony ze spotkaniem z Justyną Niepokój-Gil – kustoszem oraz Wojciechem Dulskim – specjalistą do spraw digitalizacji w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, którzy opowiedzą m.in. o kulisach powstawania produkcji.

Po rozmowie zapaszamy na seans filmu "Kos".

Bilety: 25zł

Rezerwacje: https://kzrcafe.pl/film/kos-6/

 

9.06 godz.18:00 - ostatni pokaz filmu MUR, poruszającego dokumentu Kasi Smutniak - tylko w Kinie za Rogiem Cafe

Kasia Smutniak to niezwykle popularna w Polsce i we Włoszech aktorka, znana z takich produkcji jak "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" czy "Oni". Tym razem gwiazda postanowiła spróbować swoich sił po drugiej stronie kamery i podjęła ryzykowną wyprawę do jądra ciemności, towarzysząc aktywistom ratującym migrantów w zamkniętej strefie na polsko-białoruskiej granicy.

Ostatni seans w KzRCafé 9.06 godz. 18:00

Debiutancki dokument mieszkającej we Włoszech aktorki Kasi Smutniak, to film, obok którego nie da się przejść obojętnie. Po raz pierwszy na dużym ekranie z tak bliska możemy obserwować realia sytuacji na polsko-białoruskiej granicy z punktu widzenia aktywistów szukających w Puszczy Białowieskiej zagubionych migrantów. Protagonistów „Muru” – podobnie jak samą reżyserkę – do działania popycha głęboka niezgoda na ludzkie cierpienie. Nie zważając na konsekwencje, próbują je przynajmniej ograniczyć. Kamera rejestruje wielogodzinne, często kończące się fiaskiem wyprawy do lasu, nieustanne kontrole i wszechobecne poczucie zagrożenia. Ale „Mur” to nie tylko film o tej jednej konkretnej granicy. To także osobista refleksja nad różnego rodzaju barierami i podziałami, z historią w tle. A jednocześnie – opowieść o rodzinnych związkach i poszukiwaniu korzeni.

 

12.06 godz. 17:00 - 20:00 Klub gry AWALE ISE OGIURO w Kinie za Rogiem Cafe

Kino za Rogiem Cafe i oraz Fundacja Człowiek taki jak Ty zapraszają na klub gry #AWALE ISE OGIURO, spotkania odbywające się w każdą drugą środę miesiąca. 

Awale, zwana również Oware, Wari, Kalaha czyli Mankala to jedna z najstarszych rozrywek świata. Gry z rodziny mankala są znane w Afryce od czasów neolitu, przez co uważane są za typowo afrykańskie. Na przestrzeni dziejów każde plemię miało z tą grą styczność, a w wielu przypadkach uważano ją za świętość. Nikt dokładnie nie potrafi określić wieku gry, ale wiadomo, że sięga ona kilku tysięcy lat.

Klub graczy #Awale jest jednym z wielu filarów działalności fundacji Człowiek taki jak TY, która ma na celu rozpowszechnianie kultury afrykańskiej i zrzeszanie jej sympatyków.

Podczas spotkań w Kinie za Rogiem Cafe będzie można poznać zasady gry i zagrać w nią, posłuchać afrykańskiej muzyki i porozmawiać o Afryce.

Wstęp wolny.

 

PREMIERA  

ZA DUŻY NA BAJKI 2 - Waldek, Staszek i Delfina jadą w Tatry. Kiedy Waldek przypadkowo dowiaduje się, że w okolicy mieszka jego ojciec, o którym od mamy słyszał tylko tyle, że dawno temu porzucił ich rodzinę, postanawia za wszelką cenę go odnaleźć i zapytać o powody tej decyzji. Wraz ze Staszkiem wyruszają pod osłoną nocy na poszukiwania. Czyhające na nich na górskim szlaku niebezpieczeństwa to jednak nic w porównaniu z zadaniem, które otrzymuje Delfina. Kreatywna nastolatka musi ukryć przed niczego nieświadomą ciotką, mamą Waldka oraz jej nowym partnerem prawdę o zniknięciu chłopców. Jakie zawirowania w życie wszystkich bohaterów wniesie ta sekretna misja? Czy Waldek otrzyma odpowiedzi na dręczące go pytania i zrozumie postępowanie ojca?

SAMI SWOI. POCZĄTEK - Pawlak i Kargul. Zanim trafili na Ziemie Odzyskane, byli sąsiadami we wsi Krużewniki na Podolu, i już wtedy było to wybuchowe sąsiedztwo... "Sami swoi. Początek" to barwna opowieść o młodości bohaterów trylogii Sylwestra Chęcińskiego, a jednocześnie nostalgiczny obraz świata przeoranego przez wielką historię.

Nagrody

2024 - Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa:

- Złoty Szczeniak - Najlepsza pierwszoplanowa rola męska - Adam Bobik

- Złoty Szczeniak - Najlepsza drugoplanowa rola męska - Zbigniew Zamachowski

 

WARSZTATY

Przedłużamy termin - do niedzieli 9.06 wyślij materiał scenariuszowy i ZRÓB Z NAMI SWÓJ FILM - Warsztaty filmowe "FREE YOUR FILM"

Chcesz stworzyć film? Kochasz kino i marzy Ci się praca w przemyśle filmowym? Może myślisz zdawać do szkoły filmowej? Lub po prostu chcesz przeżyć przygodę związaną z filmem? Każda odpowiedź jest dobra, aby wziąć udział w wakacyjnych, specjalnych warsztatach filmowych "FREE YOUR FILM" organizowanych przez Kino za Rogiem Café i nagradzanego reżysera Bartłomieja Żmudę.

W tej odsłonie naszego wydarzenia stworzymy 3 profesjonalne sceny fabularne oparte o Wasze teksty, więc niezależnie jakie miejsce w branży jest dla Ciebie ważne (aktor, scenarzysta, reżyser itd. itp.) te WARSZTATY będą znakomitą okazją, by od podszewki poznać pracę na planie i stworzyć Swój wymarzony materiał! Zrealizowane sceny możecie w przyszłości przedstawić w teczce egzaminacyjnej do wybranej szkoły filmowej.

📅 Warsztaty składają sie z dwóch etapów

Do 9 czerwca 2024 na adres  możecie wysyłać Swoje materiały  filmowe, które zostaną przedyskutowane na zajęciach grupowych pierwszego dnia warsztatów, i z których 3 zostaną wybrane do realizacji.

(Tekst: autorski, nie adaptacja, maksymalnie 7 stron - może być częścią większej całości, jak i pojedynczą, suwerenną sceną. Nie musi zawierać dialogów - może być rozpisany jako treatment).

Trzydniowe Warsztaty teoretyczne i praktyczne odbędą się:

piątek 5.07.2024 w godz. 10:00 - 2:00 w nocy

  • od 10:00 do 20:00 zajęcia scenopisarskie oparte o przesłane teksty. Całą grupą, wraz z tutorem rozmawiamy o każdym z materiałów, wprowadzamy poprawki i omawiamy pod kątem realizacyjnym.
  • od 20:00 do 2:00 maraton filmowy i analiza filmów (dla chętnych)

sobota 6.07.2024 11:00 - 22:00

Kontynuacja pracy grupowej oraz indywidualna praca nad poprawkami. Indywidualne konsultacje z tutorem. Wybór trzech tekstów do sfilmowania (po jednej scenie).

Podział Uczestników na poszczególne piony realizacyjne (operatorski/scenograficzny/aktorski/reżyserski itd.)

niedziela 7.07.2024 w godz. 10:00 - 20:00

  • WSPÓLNIE, we współpracy z profesjonalnymi aktorami i operatorem realizujemy całodniowy plan zdjęciowy, podczas którego filmujemy 3 sceny. Produkcje realizujemy w wynajętej w tym celu lokacji lub/i (jeśli część scen odbywa się w plenerze) w plenerze.

🎥🎞 Na zajęciach prowadzonych przez docenionego m.in. przez The New York Times Twórcę poznacie tajniki tworzenia scenariusza, pracy reżysera, współpracy reżysera z aktorem oraz sposoby filmowania i obsługi sprzętu. Warsztaty zakończy część praktyczna, czyli nagranie 3 wybranych scenariuszy filmowych.

Do udziału zachęcamy osoby pragnące pracować w branży filmowej, niezależnie po której stronie kamery. UWAGA! NA warsztaty można zapisać się, nawet jeśli nie braliście udziału we wcześniejszych zajęciach.

📜 Każdy z uczestników na zakończenie zajęć otrzyma certyfikat: "Warsztat scenariuszowy oraz współrealizacja profesjonalnej sceny filmowej"

Liczba Uczestników max.: 24 osoby. Warunkiem organizacji warsztatów jest zebranie min. 12 osobowej grupy.

🚨 Warunkiem uczestnictwa w Warsztatach jest przesłanie zgłoszenia (imię i nazwisko, adres, numer telefonu) na adres mailowy: 📧  📧 oraz dokonanie płatności.

Koszt udziału: 750 zł

Prowadzący: Bartłomiej Żmuda - Absolwent Wydziału Reżyserii na PWSFTviT w Łodzi i autor filmów krótkometrażowych, jak „Barbakan", które zdobyły wyróżnienia m.in. Grand Prix w Teheranie, Grand Prix w Bukareszcie, Nagrodę Publiczności w Pekinie czy Rio de Janeiro. Jego film dokumentalny „5 Dni Lęku" został wybrany przez The New York Times do serii Op-Docs 2022. Natomiast najnowsza, pełnometrażowa produkcja „Bóg i Wojownicy Lunaparków" wygrała Nagrodę Im. M. Szumowskiego na 62 Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Nagrodę Dziennikarzy na 41 Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film" 2022.

 

Repertuar Kina za Rogiem Cafe 7.06 - 13.06

7.06 PIĄTEK 

16:00 Sami swoi. Początek - premiera KzR Cafe

18:00 seans prywatny

 

8.06 SOBOTA

11:00 Mama Mu wraca do domu

12:15 Za duży na bajki 2 - premiera KzR Cafe

14:00 Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru

16:00 Strefa interesów

18:00 Wernisaż wystawy, spotkanie i seans filmu “KOS”

 

9.06 NIEDZIELA 

DZIEŃ PRZYJACIELA

11:00 Filonek Bezogonek

12:30 Lassie, wróć!

14:10 Blisko

16:00 Sami swoi. Początek - premiera KzR Cafe

18:00 Mur - ostatni seans

 

10.06  PONIEDZIAŁEK

  9:00 Czas próby - KINOLUB

10:30 Niespodzianki - KINOLUB

12:00 Konfrontacje - KINOLUB

16:30 Za duży na bajki 2 - premiera KzR Cafe

18:05 Strefa interesów

 

11.06  WTOREK 

10:00 - 12:00 seanse szkolne

16:30 Ż jak żaba - KINOLUB

18:30 Salto - 59. rocznica pemiery - WTOREK Z KLASYKĄ

 

12.06 ŚRODA

  9:00 Teka i Tuti: Noc w bibliotece - KINOLUB

10:30 Daleko i blisko - KINOLUB

12:15 Mimo trudności - KINOLUB

16:30 Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru

18:30 Sami swoi. Początek - premiera KzR Cafe

KINOKAWIARNIA

17:00 - 20:00 Klub gry AWALE ISE OGIURO

 

13.06 CZWARTEK 

  9:00 Antybohaterowie? - KINOLUB

10:30 Świat relacji - KINOLUB

12:00 Zaćmienie - KINOLUB

16:30 Blisko

18:30 Biegacze - CZWARTEK Z DOKUMENTEM

Udział: Płatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa