Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-08-30 - 2024-09-05

Repertuar Kina za Rogiem Cafe 30.08-5.09

WAKACYJNE NADRABIANIE - OSTATNI SEANS CYKLU

📣🎬 W każdy piątek wakacji Kino za Rogiem Cafe zaprasza na wakacyjne powtórki wyjątkowych premier, które być może przegapiliście, a które warto i trzeba zobaczyć w kinie. Dodatkowo - na Widzów naszego letniego cyklu czeka niespodzianka! 🎟️ Cykl składa się z 10 tytułów, a za każdy obejrzany dostaniecie pieczątkę. Jeśli uzbieracie 7 pieczątek otrzymacie zaproszenie do naszego kina na dowolny wrześniowy seans w Kinie z Rogiem Cafe!

28.06 18:30 John Wick 4

  5.07 17:00 Plan na miłość

12.07 19:30 Perfect Days

19.07 19:00 Bo się boi

26.07 19:00 Między lustrami

  2.08 19:30 Strefa interesów

  9.08 19:30 Limbo

16.08 19:30 20 dni w Mariupolu

23.08 19:00 Kochanica króla Jeanne du Barry

30.08 19:00 Zielona granica

ZIELONA GRANICA - Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem. Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania — czym jest człowieczeństwo?

Nagrody

2023 - Wenecja, MFF:

- Nagroda Arca Cinemagiovani - Najlepszy film - Agnieszka Holland

- Nagroda Specjalna - Nagroda Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) - Agnieszka Holland

- Nagroda Specjalna - Nagroda Zielona Kropla ('Green Drop') - Agnieszka Holland

- Nagroda Specjalna Jury - Zwycięzca - Agnieszka Holland

 

3.09.2024 godz. 19:00 Ostatni dzień lata - WTOREK Z KLASYKĄ

"Na pustej plaży spotyka się dwoje ludzi. Nie mogą się porozumieć". Ten ascetyczny scenariusz realizowała w równie ascetycznej scenerii pustej plaży 5-osobowa ekipa. I choć zawisło nad nimi jakieś fatum - pierwsze zdjęcia okazały się niedobre i film trzeba było kręcić na nowo, część ekipy poważnie się pochorowała, a zanim wydobrzeli, ostatni dzień lata zmienił się w środek jesieni - efekt ich pracy okazał się niezwykły. Subtelna, ascetyczna, o niemal paradokumentalnej poetyce opowieść o konfrontacji dwóch samotności, z której nie wyniknie autentyczna bliskość, a której finałem będzie - równie niedopowiedziana jak wszystko w tym filmie - śmierć, została nagrodzona na festiwalu w Wenecji Grand Prix w kategorii filmów dokumentalnych i krótkometrażowych, Nagrodą Główną na EXPO w Brukseli i I nagrodą na MFF w Londynie. Wśród widzów, którzy wartość Ostatniego dnia lata dostrzegli od razu, znalazła się Maria Dąbrowska. Po seansie zanotowała w dzienniku: "Morze, pusta plaża, wydmy... Żywej duszy - poza dwojgiem ludzi i drążącymi hukiem niebo odrzutowcami. Jednodniowy romans, wątły dialog - a tyle w nim powiedziane! W życiu mi się żaden film tak nie podobał jak ten". Trudno o lepszą rekomendację!

Nagrody

1958 - MFF Dokumentalnych i Krótkometrażowych, Wenecja - Grand Prix

1958 - EXPO 58, Bruksela - Nagroda Główna dla filmu eksperymentalnego

*** Wtorek z klasyką - cykliczne spotkania w Kinie za Rogiem, w ramach których przypominamy kultowe, wybitne lub nagradzane polskie produkcje.

 

4.09 godz. 18:30 - CZAS APOKALIPSY: WERSJA REŻYSERSKA - Filmowe Spotkania za Rogiem 

Film prezentowany jest w odrestaurowanej wersji; i jest to ostateczna wersja reżyserska stworzona w 2019 roku, która nie była dotąd prezentowana w Polsce.

4.09, środa, godz. 18:30 seans w ramach cyklu Filmowe Spotkania za Rogiem (wraz z prelekcją i dyskusją)

Bilety 20zł

"Czas apokalipsy" to luźna adaptacja klasycznego opowiadania Josepha Conrada "Jądro ciemności", której akcja rozgrywa się w 1969 roku podczas wojny w Wietnamie. Film przedstawia podróż kapitana sił specjalnych (Willarda) przez brutalne strefy walk w Wietnamie. Celem jego tajnej misji jest eliminacja pułkownika Kurtza, który ustanowił bezwzględną dyktaturę. W miarę jak Willard podróżuje przez szaleństwo i absurdy amerykańskiego zaangażowania w wojnę, coraz bardziej pociąga go sama dżungla, jej pierwotna mistyka i ogromna moc...

W głównych i pobocznych rolach wystąpiły gwiazdy amerykańskiego kina: Marlon Brando, Robert Duvall, Martin Sheen, Dennis Hopper, Laurence Fishburne, Harrison Ford. Film miał 8 nominacji do Oscara z czego dwie zamieniły się w statuetki (najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk), zdobył trzy Złote Globy, dwie nagrody BAFTA i wiele innych wyróżnień ze Złotą Palmą na festiwalu w Cannes na czele. Nade wszystko jest to jednak film mający pokaźne grono miłośników na całym świecie.

W 1979 roku Francis Ford Coppola otrzymał swoją drugą w karierze Złotą Palmę za “Czas apokalipsy” (pierwszą otrzymał w 1974 roku za film “Rozmowa”) i dziś należy do wąskiego grona twórców, którzy dwukrotnie otrzymali najwyższe wyróżnienia na festiwalu w Cannes. W momencie pokazu filmu na festiwalu nie było wiadomo, jakie będzie jego ostateczne zakończenie a Coppola wahał się pomiędzy trzema różnymi wersjami. Film trafił do kin w 1979 roku w wersji trwającej 153 minuty. Po latach Coppola powrócił do filmu tworząc wersję “Czas apokalipsy: Powrót” (2001) w której dodano nowe sceny a długość całego filmu wyniosła 202 minuty. W 2019 roku ujrzała światło dzienne wersja ostateczna (final cut), która wreszcie trafia do polskiej dystrybucji pod tytułem “Czas apokalipsy: wersja reżyserska” o której napisano: “prawdopodobnie najbardziej satysfakcjonująca z trzech wersji”.

*** Filmowe Spotkania za Rogiem to pokazy specjalnie dobranych filmów w gronie miłośników kina. Projekcję poprzedza krótka prelekcja, a po seansie w miłej, swobodnej atmosferze odbywa się rozmowa na temat obejrzanej produkcji. Wydarzenie prowadzi Karolina Marciszewska.

 

PREMIERA

BRACIA ZE STALI - Film inspirowany historią wrestlerskiej rodziny Von Erich, w którym wystąpiły topowe gwiazdy Hollywood- Zac Efron, Holt McCallany, Harris Dickinson, Jeremy Allen White, Maura Tierney

Surowy teksański ojciec - głowa rodu Von Erich - zrobi wszystko, by czterej jego synowie osiągnęli w sporcie to, czego on sam nie zdołał. Za kulisami wrestlerskich widowisk, na punkcie których w latach 80. oszalała Ameryka, kryją się brutalne treningi, złamane charaktery i przekreślone marzenia. I mimo wielkiej miłości i wsparcia, które okazują sobie bracia, ambicje ojca i władza absolutna, którą nad nimi sprawuje, okazują się ich przekleństwem.

KOSMICI W MOJEJ SZKOLE - W wyniku kosmicznej anomalii statek Sił Obrony Galaktyki i jego miniaturowa załoga, Gus, Max i Sophie, trafiają do wnętrza mózgu nastoletniego ucznia – Normana. Od teraz widzą i słyszą wszystko to co on. Dzielni kosmici są w trakcie misji, od której zależy dobro i przyszłość Wszechświata, i teraz, aby pokonać największego wroga – międzygalaktycznego złoczyńcę Zoltharda - Gus, Max i Sophie będą musieli ujawnić się i poprosić chłopca o pomoc. Muszą się jednak śpieszyć, bo podstępny Zolthard przejął już kontrolę nad umysłem dyrektorki szkoły, do której chodzi Norman, i przeciąga na swoją stronę kolejnych nauczycieli. Czasu jest coraz mniej, Ziemia w niebezpieczeństwie!

 

ZAPOWIEDZI

6.09.2024, piątek, o godz. 18:30 SPOTKANIE AUTORSKIE Z JULIĄ PRZYBOŚ - TYLKO W KINIE ZA ROGIEM CAFE

6.09.2024, piątek, o godz. 18:30 zapaszamy Państwa na wyjątkowe spotkanie autorskie z JULIĄ PRZYBOŚ autorką wydanej w 2023 roku książki pt. “PRZEPIERKI”, będącej unikalnym połączeniem opowieści o życiu i twórczości znanych osobistości z otoczenia pisarki wraz z opisem jej osobistych doświadczeń.

Spotkanie będzie niebywałą okazją do rozmowy z fascynującą autorką i poznania jej twórczości. Zapaszamy serdecznie!

Julia Przyboś

Córka poety Juliana Przybosia, który związany był z Rzeszowiem, bowiem tu spędził swoje gimnazlane lata. Urodziła się w Krakowie, wczesne dzieciństwo spędziła w Szwajcarii. Jest 

absolwentką Wydziału Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz doktorantką Uniwersytetu Yale. Wykładała literaturę francuską i porównawczą w Nowym Jorku. Na swoim koncie ma ponad 50 artykułów w języku francuskim i angielskim oraz trzech książek naukowych, które ukazały się w paryskim wydawnictwie Librairie José Corti: "L'Entreprise mélodramatique", "Zoom sur les décadents" i "Les Aventures du corps masculin". W Collection Romantique José Corti wydała zapomniane, a nowatorskie "Un Sceptique s'il vous plaît" Albert Lhermite i "Quelques lettres de femme" Boucher de Perthes. Natomiast w 2023 ukazały się jej "Przepierki" w krakowskim wydawnictwie Austeria.

 

13-14.09.2024 WARSZTATY FILMOWE🎥 "FREE SPEECH" ponownie w Kinie za Rogiem Café!

Marzysz o tworzeniu filmów, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Masz pomysł na scenaiusz, ale nie umiesz przekształcić go w tekst filmowy? Chcesz poznać tajniki pracy na planie, ale dotuchczas nie miałeś odwagi?

Skończ z ALE i KONIECZNIE weź udział w WARSZTATACH FILMOWYCH “FREE SPEECH” w Kinie za Rogiem Café, które poprowadzi dla Was nagradzany reżyser Bartłomiej Żmuda, doceniony m.in. przez The New York Times.

👉 Warsztaty skierowane są do osób zainteresowanych tworzeniem video/audio - czy to pod kątem filmu, teledysku, czy influencerskich nagrań do Internetu. Uczestnicy na zakończenie zajęć otrzymają dwa lub jeden z dwóch certyfikatów:

"Scenariusz i reżyseria dokumentalnych form filmowych"

"Obsługa sprzętu filmowego - profesjonalna rejestracja obrazu oraz dźwięku na planie filmowym".

Dwudniowe Warsztaty teoretyczne i praktyczne odbędą się:

⭐️ piątek 13.09 w godz. 18:00 - 21:00

⭐️ sobota 14.09 w godz. 10:00 - 20:00

Warunkiem organizacji warsztatów jest zebranie min. 9 osobowej grupy.

Koszt udziału: 300 zł

Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

🚨 Aby wziąć udział w Warsztatach jest przesłanie zgłoszenia (imię i nazwisko, adres, numer telefonu) na adres mailowy: 📧  📧 oraz dokonanie płatności.

Prowadzący:

Bartłomiej Żmuda - Absolwent Wydziału Reżyserii na PWSFTviT w Łodzi i autor filmów krótkometrażowych, jak „Barbakan”, które zdobyły wyróżnienia m.in. Grand Prix w Teheranie, Grand Prix w Bukareszcie, Nagrodę Publiczności w Pekinie czy Rio de Janeiro. Jego film dokumentalny „5 Dni Lęku” został wybrany przez The New York Times do serii Op-Docs 2022. Natomiast najnowsza produkcja, dokument pełnometrażowy „Bóg i Wojownicy Lunaparków” wygrał Nagrodę Im. M. Szumowskiego na 62 Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Nagrodę Dziennikarzy na 41 Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” 2022

 

Repertuar Kina za Rogiem Café 30.08 - 5.09

30.08 PIĄTEK

17:30 Wszystko o moim starym

19:00 Zielona granica - WAKACYJNE NADRABIANIE

 

31.08 SOBOTA

11:00 Ella Bella Bingo

12:30 Inspektor Pająk

14:00 O psie, który jeździł koleją

15:45 Król Algierii

17:30 Kos

19:40 Bracia ze stali - PREMIERA KzR Cafe

 

1.09 NIEDZIELA

11:00 Fru

12:30 Kosmici w mojej szkole - PREMIERA

14:00 Akademia pana Kleksa

16:30 Wszystko o moim starym

18:00 Strefa interesów

 

2.09 PONIEDZIAŁEK

16:30 Kosmici w mojej szkole - PREMIERA KzR Cafe

18:00 Bracia ze stali - PREMIERA KzR Cafe

 

3.09 WTOREK

16:30 Zielona granica

19:00 Ostatni dzień lata - WTOREK Z KLASYKĄ

 

4.09 ŚRODA

16:15 Perfect Days

18:30 Czas apokalipsy: Wersja reżyserska - FILMOWE SPOTKANIA ZA ROGIEM

 

5.09 CZWARTEK

Dzień Postaci z Bajek

17:00 Pszczółka Maja. Mały wielki skarb 

18:30 Życie animowane - CZWARTEK Z DOKUMENTEM

Udział: Płatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa