Kalendarz
Wystawa interaktywna "Kultura Techniki - Technika Kultury (KTTK)"
Serdecznie zapraszamy na niezwykłą wystawę interaktywnę z okazji 670 rocznicy lokacji Miasta Rzeszowa - "Kultura Techniki - Technika Kultury (KTTK)" /w holu Budynku V Politechniki Rzeszowskiej/ - Premierowa ekspozycja wraz z wernisażem
Wykorzystując potencjał twórczy, wspólnie z lokalnymi artystami i rzemieślnikami sztuki wizualnej przymierzymy się do stworzenia interaktywnych instalacji przestrzennych, które oprócz nietuzinkowej formy plastycznej będą też interaktywnie prezentować wybrane zjawiska fizyczne. Powstanie 5 dużych demonstratorów, które utworzą oryginalną wystawę - artystyczny performance - a każdy model z funkcją interaktywnej edukacji. Pomysł połączenia dzieła sztuki wizualnej i rzemiosła artystycznego z w pełni interaktywnym eksponatem dydaktycznym, mimo pozornie prostego skojarzenia - nigdy dotąd nie był zrealizowany w żadnej skali. Jest to prawdziwie innowacyjne przedsięwzięcie i rozwojowy projekt.
Motywem przewodnim, w sensie symbolicznym oraz formalnym projektu jest graficzny obraz Krzyża Maltańskiego, który jest idealnym przykładem na połączenie aspektu historycznego, naukowego, kultury materialnej oraz - w formie stylizowanej - symbolu miasta - herbu Rzeszowa. W 2024 r. Rzeszów obchodzi 670 rocznicę Lokacji Miasta, co stanowi dodatkową okazję, aby trochę bliżej przyglądnąć się miejskiemu herbowi.
Celem projektu Kultura Techniki - Technika Kultury - KTTK jest idea połączenia tradycyjnego rzemiosła, design'u, sztuki oraz interaktywnej edukacji. Pokazanie i zwrócenie uwagi na fakt, że dzieło sztuki wizualnej może być użyteczne dydaktycznie, eksponat edukacyjny nosić znamiona dzieła sztuki, a prezentacja wystaw modeli i urządzeń dydaktycznych w galeriach sztuki, które do chwili obecnej nie gościły globalnie tego typu form użytkowych, ma szerszy sens.
Rozszerzenie pojęcia „kultura” o obszary obejmujące szeroko rozumiane kwestie kultury materialnej, pamiątek kultury materialnej, wzornictwa przemysłowego i użytkowego. Tym samym sztuki użytkowej jako ważnej dziedziny kultury i techniki. Popularyzacja designu i dziedzin pochodnych – uświadomienie przy pomocy konkretnych przykładów tradycji i historii rodzimego wzornictwa, które jako dziedzina sztuki użytkowej dość późno dołączyło do panteonu pozostałych dziedzin. Umieszczony w przestrzeni miejskiej będzie innowacyjnym przedsięwzięciem ilustrującym synergię kultury i techniki dedykowaną miastu Rzeszów. Przypomnienie, że kultura, sztuki wizualne oraz technika i edukacja wspólnie tworzą wartości nadrzędne wyposażone w cenne treści i atrakcyjne formy.
Wernisaż wystawy zaplanoway jest na 11 paździertnika godz. 17.30, połączony zostanie z uroczystym otwarciem "Nocnych Spotkań z Nauką 2024".
WSTĘP WOLNY!