Kultura w Rzeszowie
Repertuar Kina za Rogiem Cafe 7-13.03
SEANSE SPECJALNE
IRIS I MĘŻCZYŹNI - Smakowicie odważna francuska komedia TYLKO w Kinie za Rogiem Cafe 😊
Specjalnie na Dzień Kobiet do repertuaru wraca przebowojowa francuska komedia. W filmie w głównej roli występuje popularna aktorka Laure Calamy, znana min. z przebojowej komedii "Dwa bilety do Grecji".
🎬 Iris ma wspaniałego męża, dwie córki i udany biznes. Niestety w jej związek niepostrzeżenie wkradła się rutyna, także w łóżku. Za radą znajomych zakłada więc profil w aplikacji randkowej i rusza w poszukiwaniu kochanka oraz wielkich emocji, które kiedyś utraciła.
WYDARZENIE FILMOWE
ROZMOWA - W związku ze śmiercią Gene’a Hackmana Kino za Rogiem Cafe w przypomina jedną z najciekawszych ról legendarnego aktora w filmie Francisa Forda Coppoli.
Harry Caul (Gene Hackman) to wytrawny specjalista od podsłuchów, który obsesyjnie strzeże swojej prywatności. Mężczyzna jest prawdziwym profesjonalistą. Nikomu nie ufa, mieszka sam, nie nawiązuje głębszych relacji z ludźmi. Kiedy jednak dostaje zlecenie nagrania rozmów pewnej młodej pary (Cindy Williams i Frederic Forrest), jego poukładane życie zaczyna wymykać się spod kontroli. Harry nabiera podejrzeń, że podsłuchiwanym grozi niebezpieczeństwo. Po raz pierwszy emocjonalnie angażuje się w sprawę i zwleka z dostarczeniem zapisu nagrania zleceniodawcy (Robert Duvall).
7.03 godz. 19:00 PIĘKNA ZŁOŚNICA - JEDNORAZOWY POKAZ TYLKO W KINIE ZA ROGIEM CAFE!
„Największy hołd złożony malarstwu przez kino”.
Malarz Frenhofer mieszka z kochającą żoną w słonecznej posiadłości, w uroczym francuskim regionie Langwedocja-Roussillon. Jego życie to szczęśliwa, spokojna rutyna. Kiedy jednak poznaje piękną, intrygującą Marianne, postanawia wrócić do malowania obrazu porzuconego przed laty. Długie sesje z modelką zmieniają się w psychologiczny pojedynek dwóch silnych osobowości. Zaczynają nadwyrężać małżeństwo artysty. Na naszych oczach rodzi się malarskie arcydzieło - ale za jaką cenę? Nagrodzone canneńskim Grand Prix opus magnum Jacquesa Rivette'a to najbardziej zmysłowy i radykalny film o malarstwie, jaki kiedykolwiek nakręcono i zarazem popis aktorski Michela Piccoli, Jane Birkin i Emmanuelle Béart.
“Aż do filmu Rivette’a - w którym po raz pierwszy prawdziwy malarz rzeczywiście maluje i to według własnych praw i własnego widzenia - żaden malarz nie malował naprawdę w żadnym filmie fabularnym” - mówił Bernard Dufour, który w “Pięknej złośnicy” malował obraz.
Film zdobył Grand Prix oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 1991 roku.
11.03 godz. 19:00 Wielka wsypa - WTOREK Z KLASYKĄ
Bohaterem "Wielkiej wsypy", zrealizowanej na podstawie opowiadania Czesława Magnowskiego, jest cinkciarz, przedsiębiorczy kombinator, inteligentny i z wyobraźnią. Gdy po ostatnim zuchwałym skoku grunt zaczyna mu się palić pod nogami, ukrywszy łupy prosi znajomego, aby "doniósł" na niego w zupełnie innej sprawie. Postanowił bowiem jednym susem przeskoczyć z podziemia gospodarczego do podziemnej opozycji. Trwa stan wojenny. Bohater, już jako Jarosław Branicki, założyciel partii ziemiańskiej, żądającej zwrotu majątków upaństwowionych po wojnie, zostaje aresztowany. Oficerowie SB odpowiedzialni za gospodarkę i politykę wprost wyrywają go sobie z rąk. Branicki trafia do więzienia na parę lat. Tam zawiera nader cenne znajomości. Po czerwcowym przełomie 1989 r. wychodzi na wolność w glorii kombatanta. Ze swymi dawnymi prześladowcami, byłymi funkcjonariuszami SB, MO i więziennictwa, zakłada prywatny bank, oferujący wysokie oprocentowanie. Tak zwana Kasa Branickiego jest oczywiście "bardzo bezpieczna".
Film sensacyjny, o zacięciu komediowo-satyrycznym, bawił publiczność, choć czasem była to zabawa gorzka. Tuż za czołówką filmu autorzy umieścili przekorny napis informujący, iż wszelkie podobieństwa do autentycznych postaci i sytuacji są w pełni zamierzone. Żart się udał, widzowie zastanawiali się jakie nazwiska ze świata biznesu i polityki można by przypisać postaciom filmowym.
Walorami "Wielkiej wsypy" są nieodparcie śmieszne sytuacje, doskonałe dialogi oraz znakomita obsada, zwłaszcza świetny duet: Jan Englert w roli głównej i Krzysztof Wakuliński jako pułkownik służb bezpieczeństwa, dawniej przeciwnik Jarka, a potem najdoskonalszy partner w interesach.
*** Wtorek z klasyką - cykliczne spotkania w Kinie za Rogiem, w ramach których przypominamy kultowe, wybitne lub nagradzane polskie produkcje.
PREMIERA
SIMONA KOSSAK - Znakomita rola Sandry Drzymalskiej. Simona Kossak, córka malarza Jerzego Kossaka i wnuczka Wojciecha, pozbawiona talentu, który od pokoleń definiuje jej rodzinę, dorasta nie zaznając ciepła ze strony despotycznej matki. Gdy po studiach rzuca wszystko – dom, tradycję, społeczne konwenanse – i obejmuje posadę naukowczyni w Białowieży, zaczyna życie na własnych warunkach. Osiedla się w środku puszczy, w domu bez prądu i bieżącej wody, w otoczeniu dzikiej przyrody. Tam, na magicznym odludziu poznaje fotografa Lecha Wilczka, z którym dzieli pasje – miłość do natury i... potrzebę wolności. Ich niezwykła relacja wymyka się wszelkim schematom. Jednak wyobrażenia Simony o pracy przyrodnika i pozycji młodej kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn ulegają bolesnej weryfikacji. Musi stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt.
NAUSICAA Z DOLINY WIATRU - „Ziemia, jaką znamy, już nie istnieje – tysiąc lat po katastrofalnej wojnie zdewastowaną planetę zarasta Trujący Las, zamieszkany przez gigantyczne owady. Tylko kilka ludzkich osad przetrwało w świecie zdziesiątkowanym przez groźne toksyny. Wśród nich jest królestwo położone w Dolinie Wiatru, na którego czele stoi odważna i dobroduszna księżniczka Nausicaä. Młoda władczyni szuka sposobu na przywrócenie zachwianej równowagi między człowiekiem i naturą. Jest gotowa narazić życie, by sprzeciwić się tym, którzy chcą zdominować świat przyrody.
Uważana za pierwsze arcydzieło Miyazakiego, „Nausicaä z Doliny Wiatru” stanowi znaczące wprowadzenie do tematów proekologicznych i pacyfistycznych, które powrócą w jego kolejnych filmach, takich jak „Mój sąsiad Totoro”, „Księżniczka Mononoke” i „Spirited Away: W krainie bogów”.”
8-9.03 WARSZTATY FILMOWE "Reżyseria i montaż scen aktorskich"
Takich zajęć jeszcze u nas nie było - sporo nowej wiedzy na specjalnych warsztatach filmowych pod tytułem "Reżyseria i montaż scen aktorskich".
Dwudniowe warsztaty teoretyczne i praktyczne:
⭐️ sobota, 8.03 w godz. 18:00 -22:00
⭐️ niedziela, 9.03 w godz. 10:00 - 20:00
Zajęcia będą polegały na:
Dzień 1
Reżyseria scen aktorskich. Uczestnicy będą zarówno grać, jak i reżyserować.
Dzień 2.
Filmowanie sceny aktorskiej.
Podstawy techniczne (w Adobe Premiere), warsztatowe i artystyczne montażu filmowego.
Montaż filmowy nagranej sceny.
Cena: 350 zł
Do udziału zachęcamy osoby pragnące pracować w branży filmowej, niezależnie po której stronie kamery. UWAGA! NA warsztaty można zapisać się, nawet jeśli nie braliście udziału we wcześniejszych zajęciach.
📧 Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres
Prowadzący: Bartłomiej Żmuda - Absolwent Wydziału Reżyserii na PWSFTviT w Łodzi i autor filmów krótkometrażowych, jak „Barbakan”, które zdobyły wyróżnienia m.in. Grand Prix w Teheranie, Grand Prix w Bukareszcie, Nagrodę Publiczności w Pekinie czy Rio de Janeiro. Jego film dokumentalny „5 Dni Lęku” został wybrany przez The New York Times do serii Op-Docs 2022. Natomiast najnowsza, pełnometrażowa produkcja „Bóg i Wojownicy Lunaparków” wygrała Nagrodę Im. M. Szumowskiego na 62 Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Nagrodę Dziennikarzy na 41 Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” 2022
ZAPOWIEDŹ
16.03. godz. 18:30 STUDIUM (PRZYPADKU) STRACHU - spektakl ruchu w Kinie za Rogiem Cafe
Studium (Przypadku) Strachu to (nie)poważna analiza słowno-ruchowa tytułowego stanu, czyli swoisty rozbiór lęku na czynniki pierwsze. W trakcie spektaklu poszczególne elementy niepokoju poddane zostają praktyce w warunkach laboratoryjnych, tzn. scenicznych. Widz zostaje zaproszony do wspólnych badań, obserwacji i doświadczania.
Choreografia, wykonanie: Magdalena Widłak
Muzyka: Mateusz Pleśniak
Konsultacje: Kamil Dobrowolski
czas trwania: ok. 40 minut
Bilety w cenie 50zł do nabycia w kasie kina i na kupbilecik.pl: https://bkb.pl/157341-839c7
Spektakl powstał w ramach 9. edycji Obserwatorium Artystycznego ENTREE w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
Prapremiera odbyła się 14 czerwca 2019 w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Spektakl został wznowiony w 2023 roku i zaprezentowany w nowej, zmodyfikowanej wersji podczas Podkarpackich Konfrontacji Teatralnych 26.11.2023 w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
17.03., godz. 18:00 - TURNIEJ FILMOWY w KzR Café
🎬🗺 Nadchodzi kolejna edycja Waszej ulubionej zabawy -wydarzenia, które na stałe zagościło na filmowej mapie naszego regionu i jest jedynym takim w Rzeszowie! Podczas naszego autorskiego TURNIEJU FILMOWEGO czeka Was dużo pozytywnych emocji!
🎞🎥 17.03.2025, godz. 18:00 TURNIEJ FILMOWY - organizowany przez KINO ZA ROGIEM CAFE w Rzeszowie i AUDYCJĘ filmową DEJA VU w Radio Centrum 89fm. Opracowanie i prowadzenie: Karolina Marciszewska.
🙋♀️🙋 Nasz turniej to quiz, w którym można wziąć udział z przyjaciółmi, w max. 4-osobowej grupie, lub pojedynczo - wtedy dobieramy współzawodników na miejscu.
ZAPISY Uczestników przyjmujemy pod adresem
Wstęp wolny.
⏳📋 Drużyny odpowiadają na pytania z szeroko rozumianej kinematografii w 3 turach, a na finalistów czekają filmowe UPOMINKI - filmy, książki, bilety do kina i inne.
Fundatorami nagród są: Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Marginesy, Monolith Films, Gutek Film, Best Film i Kino za Rogiem Cafe.
Koniecznie bądźcie z nami!
Repertuar Kina za Rogiem Café 7.03 - 13.03
7.03 PIĄTEK
17:00 seans prywatny
19:00 Piękna złośnica - POKAZ SPECJALNY
8.03 SOBOTA
11:00 Ella Bella Bingo
12:30 Ainbo - strażniczka Amazonii
14:00 Siła naszych marzeń
16:00 Houria
18:00 Iris i mężczyźni
20:00 Simona Kossak - premiera KzR Cafe
PIĘTRO ZA ROGIEM
18:00 - 22:00 WARSZTATY FILMOWE "Reżyseria i montaż scen aktorskich"
9.03 NIEDZIELA
11:00 Pamiętnik Florki - Zakupy, Agatka - Agatka i znaczki pocztowe, Baśnie i bajki polskie. Kopciuch
12:00 Niezgaszalni
14:00 Nausicaa z Doliny Wiatru - premiera KzR Cafe
16:00 Jutro będzie nasze
18:00 Rozmowa - POKAZ SPECJALNY
PIĘTRO ZA ROGIEM
10:00 - 20:00 WARSZTATY FILMOWE "Reżyseria i montaż scen aktorskich"
10.03 PONIEDZIAŁEK
17:00 Iris i mężczyźni
19:00 seans prywatny
11.03 WTOREK
17:00 Nausicaa z Doliny Wiatru - premiera KzR Cafe
19:00 Wielka wsypa - WTOREK Z KLASYKĄ
12.03 ŚRODA
17:00 Simona Kossak - premiera KzR Cafe
19:00 Iris i mężczyźni
PIĘTRO ZA ROGIEM
18:00 Żydzi w sztuce chrześcijańskiej, część druga - WYKŁAD
13.03 CZWARTEK
16:30 Mój pies Artur
18:30 McQueen - CZWARTEK Z DOKUMENTEM